A kartondobozok és a hozzájuk kapcsolódó doboztervezés nagy szerepet játszik, amikor csomagolásra vagy tárolásra kerül sor. Használhatjuk őket az irodában, esetleg a díszesebb dobozokat hálószobánk felvidítására, de azt is megfigyelhetjük, hogy az ajándékozás során nagy figyelmet fordítunk a csomagolásra, a doboz megjelenésére. Célszerű kartondobozokat használni, hiszen hosszútávon sokkal környezetkímélőbbek, mint műanyag változatuk, ugyanis a papírt könnyebben hasznosíthatjuk újra, mint a műanyagot.
A papírdoboz megjelenésének fontossága
Jó tudni, hogy mielőtt dobozt terveznénk saját magunknak, gondoljunk át néhány dolgot. A dobozok célja az, hogy növelje az eladhatóságot, hiszen mindenkinek megakad a szeme az áruházak polcain, mikor szembejön velünk egy szépen megtervezett, igényes megjelenésű doboz. Doboztervezés során értékeljük át azt, hogy mennyire fontos a termékünknek az adott doboz. Ha csak a szállítás erejéig kell a csomagolás, vagyis a papírdoboz, célszerűbb egy olcsóbb kategóriájú dobozt megtervezni. Például ha autóalkatrészeket akarunk eladni és csak szállítani, mivel ott nem a doboz a lényeg, hanem maga az alkatrész, ami felhasználásra kerül. Az ilyen esetekben a megrendelt dobozok a hulladékgyűjtőbe kerülnek és nem használjuk fel őket más dolgaink tárolására.
Ugyanakkor, ha egy ékszert vagy egy bonbont szeretnénk eladni, akkor nagyon fontos szempont a megjelenés. Szem előtt kell tartani a versenytársak megjelenését, hogy esetleg tudjunk egy szebb, újabb megjelenésű csomagolást mutatni. Doboztervezés esetén van, hogy a kevesebb néha több, de van olyan is, amikor szeretjük a csillogó-villogó megjelenést, ha mondjuk egy szerettünknek választunk ajándékot és nem saját magunknak vásároljuk azt.
Hogyan készülnek a papírdobozok?
A papírgyártás már egészen az ókorra visszavezethető, ugyanis az ókori egyiptomiak voltak az elsők, akik a papirusz kifejezést használni kezdték. Ez a növény nevéből ered, mely alapanyagként szolgált a papirusztekercsek elkészítéséhez. A papírgyártás történetéről itt olvashattok többet.
A már meglévő kartonlapokból, melyek lehetnek különböző nagyságúak és vastagságuk is eltérő lehet, ezekből készíthetőek el a dobozok legfőképpen a stancolási folyamatok során. Stancolási folyamatokból többfélét is megkülönböztethetünk, a legyakoribbak a tégelystancolás és a hengerstancolás. Ahhoz, hogy a stancolási folyamat meg tudjon kezdődni, a doboz tervezőjének tisztában kell lennie azzal, hogy melyik hullámfajta lenne a megfelelőbb az ő termékének a tárolására és eladására. Hullámfajták kisokosunkat ide kattintva tudjátok tanulmányozni.
Ha a hullámfajta tanulmányozása sikeres volt és eldöntöttük, hogy melyik lenne a legalkalmasabb a termékünkhöz, akkor jöhet az e szerinti doboztervezés. A tervezésben a dobozgyártó cégek mindig segítségünkre van. Ők azok, akik tudják, hogy mi alapján érdemes egy dobozt megtervezni, hogyan lehet a megrendelőnek a legköltséghatékonyabb dobozt elkészíteni. Általában különféle tervezőprogramokkal lehet ezeket a terveket megalkotnii, melyből egy szerszám készül. Ezt a szerszámot úgy kell elképzelni, hogy a papírunk rákerül, melynek a hullámfajtáját már ki is választottuk előzőleg, aztán ezt a papírt és a kis szerszámunkat összenyomja valamelyik stanc, és a lapra szerelt dobozunk el is készült.
Természetesen ezeket lehet még cifrázni a fóliákkal, hogy legyen kis ablak a dobozon, vagy fényes, fóliás borítású legyen a doboz, egyszínű legyen a papírdoboz, vagy csak a logó legyen rajta és még sorolhatnánk a választási lehetőségeket. Persze, mindenhol limitált a lehetőségek tárháza, de a mai világ technológiájával bármit el lehet érni, csak beruházás és igény kérdése. Ne féljünk nagyot álmodni és tervezni, hiszen megvalósíthatatlan nem létezik!
A hullámpapírdoboz előnyei
Ha igazán fontosnak tartjuk a fenntarthatóságot és az újrahasznosítást, a hullámpapírdoboz megfelelő választás, sőt, inkább tökéletes. A papír ugyanis gyorsabban kerül újrahasznosításra, valamint költséghatékonyabb is.
A másik előnye, hogy többféleképpen zárhatjuk le, hiszen a zárása megoldható egy egyszerű ragasztószalaggal, ha mondjuk otthoni tárolásra szeretnénk a dobozt felhasználni. De akár pántolni is lehet különféle kötözőanyagokkal, ami ipari felhasználás vagy szállítás esetén jó barátunk lehet. A dobozt lehet ragasztani is több módon, akár ragasztópisztollyal, vagy tűzni, esetlegesen tűzőgéppel, ha mondjuk valahol megsérült a doboz. Fontos! Ha a papírt újrahasznosításra szánjuk, fém részecskéket el kell távolítani a papírról!
Előnyös lehet számunkra az is, hogy a papírt bármilyen méretben elő lehet állítani. Így tehát dobozt is készíthetünk belőle szinte bármekkora méretben, különféle technikákkal. Az egyediségre is törekedhetünk ugyanebben az időben, mivel a papírt könnyű felülete miatt lehet rá írni, mintázni, matricázni, szitázni, kasírozni stb.
A dobozok felhasználhatósága
Kedvenc süteményeink, játékaink, élelmiszereink legfőképpen papírdobozokba vannak csomagolva. Ennek oka, hogy könnyű a tervezésük, kedvünkre válogathatjuk rájuk a mintákat, illetve sokkal költséghatékonyabb az előállítása, mint mondjuk a műanyagé vagy a fémé.
A lehetőségek tárháza szinte végtelen, hogy mire használhatjuk a papírdobozokat. Nagy segítségünkre vannak, mikor költözünk, szállítunk, ugyanis könnyű őket beszerezni. Valamint több mindent bepakolhatunk a dobozokba, úgy, hogy egyszerre strapabíróak és könnyen ki lehet bontani őket. Nem utolsósorban elhasználódásig használhatóak, így többször is tudjuk őket alkalmazni akár szállításra, akár tárolásra.
A doboztervezés
Ahogy már volt róla szó, a papírdobozok méretezése végtelen számú lehet, de tudniillik, van standard méretezés is. A legjobb, ha egyedi méretet választunk, hiszen a termékünknek adunk ezzel egy dizájnt. Ez azért fontos mert sok dobozt a méretéről és megjelenéséről is be tudunk azonosítani egy márkához. Így tehát ha egyediséget szeretnénk biztosítani, fontos, hogy olyan méretet válasszunk, amiben a termékünk kényelmesen elfér, vagy esetleg komótosan ki lehet biztosítani pl. gyorskötözőkkel is.
A papírdoboz tervezésénél figyelembe kell azt is venni, hogy a termékünk biztonságban, így tehát célszerűbb 1-2 belső erősítő fület a dobozra tervezni, amivel adhatunk a dobozunknak egy egyfajta merevítést is. Ezzel bebiztosítjuk azt, hogy a termékünk épségben és biztonságban érkezzen meg. Ha törékenyebbet szeretnénk tárolni, akkor célszerűbb vastagabb kartont választani, vagy esetleg egy külső dobozt, ami a szállításnál védi a díszesebb dobozunkat. Lehet költséghatékonyabb dobozkészítést választani, ha csak szállítani szeretnénk egy termékünket, akkor célszerűbb az ún. „TFL” dobozt választani, ha pedig igényesebb, precízebb megjelenést biztosítanánk, akkor a stancolt dobozokat ajánljuk.
Ha a méretezéssel megvolnánk, akkor jöhet a külső megjelenés. Lehetőség van egyszerű nyomtatásra, így arra is lehetőség van, hogy egy szimpla logó vagy elérhetőség kerüljön a dobozra. Ha pedig egy kicsit extrább megjelenést szeretnénk biztosítani a termékünknek, akkor kerül sor fólia felragasztására, azaz kasírozásra. Ezeket többféleképpen is meg lehet valósítani, fontos figyelembe venni a minták elhelyezését, hogy a fontosabb információk jól látszódjanak a dobozon.