Csomagolási jelzések: ezek a piktogramok egyetlen képbe sűrítve utalhatnak több dologra, hogyan kell bánni a csomaggal a raktározási és a szállítási folyamat során, milyen környezetvédelmi tulajdonságai vannak az árunak és a csomagolásnak, mit tartalmaz a termék, mire kell vigyázni, figyelni stb. A részleteket mindjárt bemutatjuk az alábbiakban, de ha valaki már jól ismeri a csomagolási jelzéseket, de még nem tudja, hogy milyen dobozba csomagoljon, annak ajánljuk egyedi dobozgyártási szolgáltatásainkat:
Visszatérve a csomagolási jelzésekre: lényegük, hogy egyértelműen és univerzálisan, közöljék az üzenetet, így a felhasználó akár nyelvtudás nélkül is érteni fogja, hogy mire kell vigyázni a csomaggal kapcsolatban. Ez a nyelveken átívelő képi kommunikáció különösen fontos a globális kereskedelem térnyerése során.
Persze, tudjuk, hogy az érzékeny árut nem a harsány „törékeny” jelzés fogja megvédeni a sérülésektől, hanem a megfelelő csomagolóanyag és a gondos, szakszerű csomagolás, de a csomagokon elhelyezett jelzések helyes használata és ismerete elengedhetetlen. Akkor is, ha nagy üzemben küldjük a csomagokat, de akkor is, ha csak néhanapján küldünk, kapunk csomagot.
Miért elengedhetetlen, hogy egy csomag megfelelően fel legyen címkézve?
Ha a logisztika alapszabályait nézzük, ahhoz, hogy egy csomag a megfelelő időben a megfelelő helyre kerüljön szükség van arra, hogy helyesen legyen megcímezve. Viszont ahhoz, hogy a megfelelő állapotban is maradjon a szállítás során, arról a szakszerűen, jól láthatóan és egyértelműen felhelyezett kiegészítő címkékkel gondoskodhatunk a szállítási csomagoláson.
Amikor a termék megérkezik a felhasználóhoz, már nem az a legfontosabb üzenet, hogy törékeny-e a termék. Ekkor lépnek színre a fogyasztói csomagoláson található informatív piktogramok, amelyek elárulják a termék összetevőit, felhívják a figyelmet az esetleges veszélyekre, egészségügyi kockázatokra vagy arra, hogy környezetvédelmi szempontból mi a teendő a hulladékfeldolgozás során a csomagolóanyaggal vagy a termékkel.
Mit árulnak el a csomagolási jelzések egy fogyasztó számára, miért fontosak?
A csomagolási jelzések elárulhatják például, hogy a termék és a csomagolás környezetvédelmi szempontból milyen tulajdonságokkal bír. A termék csomagoláson fontos információkat tudhatunk meg a termékek összetevőiről, ez különösen lényeges lehet az élelmiszerek terén, nem mindegy, hogy egy gluténérzékeny vagy laktózérzékeny fogyasztó melyik terméket vásárol meg. Gyakran találunk a termék kezelésére vonatkozó iránymutatást a terméken vagy a termék csomagolásán (például a ruhák, cipők tisztítási instrukciói piktogram formájában), vagy figyelmeztető, veszélyre felhívó jelzéseket a vegyi termékeken.
Milyen típusokba lehet sorolni az egyes csomagolási jelzéseket?
Érdemes különválasztani két jelzésfajtát. Az egyik csoportban azokat a szimbólumokat találjuk, amelyek a szállítás során igazítják el a szakembereket, hogy mire kell figyelniük a szállítási csomagokkal kapcsolatban (ilyenek például a „törékeny” jelzés, a „teteje nehéz” jelzés, az „állítva szállítandó” vagy az „óvatosan kezelendő” jelzés). A másik csoportba tartozik a termékre vonatkozó információk, ezek a termék csomagoláson találhatók.
Leegyszerűsítve: a szállítási csomagoláson, vagyis a kartondobozon találjuk azokat a jeleket, amik a raktározást, szállítást végző szakembereket igazítják el azügyben, hogy kell bánni a csomaggal. A termék konkrét csomagolásán fogjuk találni azokat a jelzéseket, amelyek minket, felhasználókat szólítanak meg. Vagyis mi van a termékben, milyen anyagokból készült, hogyan kell használni, mit kell elkerülni a felhasználás során. Azt is itt találjuk meg, hogy milyen veszélyekkel kell tisztában lenni, mit kell tenni vele a hulladékfeldolgozás során.
Nézzük először azokat a jeleket, amiket a raktározás, szállítás során kell ismerni.
Hogyan kell kezeljük a csomagokat?
Ahogy a cikk elején is utaltunk rá, vannak azok a jelzések, amelyek a csomagkezelésre vonatkoznak. Figyelmeztetnek arra, hogy nehéz csomagról van szó, vagy olyan termékről, amit kizárólag állítva lehet szállítani.
Sőt, a raktári kezeléshez egész piktogram ábécét kell ismernie a raktárban dolgozó szakembereknek.
A kifogástalan árujelölés nélkülözhetetlen kelléke a csomagolásnak, jelentősen hozzájárul az árukezelés megkönnyítéséhez és az áru védelméhez. Jól felismerhető jelzések, jelölések szükségesek ahhoz, hogy az áru épségben és késedelem nélkül érjen a rendeltetési helyre, és jellegének megfelelően kezeljék.
Mi tartalmaznak, mit nem?
Az élelmiszerekkel kapcsolatban ez az egyik legfontosabb információ. Az ételérzékenységek (pl. laktóz intolerancia, gluténérzékenység, tojásallergia) miatt a vásárlóknak tudnia kell, hogy pontosan mit tartalmaz az adott termék. Ezek az információk vagy a szövegből derülnek ki, vagy különböző piktogramokból.
Figyelmeztetések
Ez főleg a vegyi anyagoknál lehet fontos, a piktogramok mellett a címkén szerepel a piktogram jelentésének magyarázata is figyelmeztető mondat formájában. Ugyanahhoz a piktogramhoz több figyelmeztető mondat tartozhat az anyag vagy keverék által előidézhető hatásokhoz kapcsolódóan. A felkiáltó jel jelentheti, hogy az anyag vagy keverék légúti irritációt okozhat, vagy hogy súlyos szemirritációt vagy bőrirritációt okozhat. Vannak óvintézkedésekre intő jelek vagy mondatok is: mit kell tenni, ha pl. a szemünkkel, bőrünkkel érintkezik az anyag. A címke egy „figyelmeztetést” is tartalmaz, amely jelzi, hogy milyen súlyos lehet az a kár, amit a termék okozhat. A „veszély” a súlyosabb kárt, a „figyelem” a kevésbé súlyos kárt jelzi.
Nagyon fontosak a vegyszereken feltüntetett jelzések! A vegyi áruk használatával felmerülő veszély jelét kötelező minden ilyen terméken feltüntetni. Régebben narancsága alapra fekete színnel nyomtatott jel volt. 2015 óta azonban piros keretben fehér alapon fekete jelzésekkel kell ellátni a termékeket.
Összesen tíz ilyen jelzés létezik. Az ábrán a „jelenlegi szimbólumok” a 2015 előtti, az „új piktogramok” pedig az azóta bevezetett jelzésrendszert mutatják.
Környezetbarát termékek
Az utolsó veszélyt jelző piktogramot a környezetre veszélyt jelentő, környezetkárosító anyagok esetén használjuk. De honnan tudjuk, hogy mennyire környezetbarát egy termék? A jelzés utalhat arra, hogy a termék újrahasznosított anyagból készült, vagy hogy az alapanyag előállítása során igyekeztek környezetkímélő technológiákat alkalmazni. De arra is, hogy a használat során mennyire szennyezi a környezetet, és azt is meghatározhatja, hogy a termék vagy a csomagolás újrahasznosítható-e vagy esetleg lebomló anyagból készült. A környezeti címkék azt mutatják a fogyasztóknak, hogy a termék kiváló minőségű, és a piacon lévő átlagos termékekhez képest életciklusuk több szakaszában jelentős környezeti előnnyel rendelkeznek. Vagyis a jelzett termék használata elősegíti környezetünk szennyeződésének csökkentését.
A zöld pont, az újrahasznosítást szimoblizáló örök körforgásra utaló Möbiusz-szalag vagy az Euro-virág más és más jelentésre utal.
A műanyagokon található háromszögek jelentése:
A műanyagokon kívül létezik számozás a kartonpapírra (20-as szám az újrahasznosítási jelben), az újságpapírra (22-es), sőt a fém (40-es) konzervekre és alumínium (41-es) dobozokra is megvan az újrahasznosítási jel és szám. Csakúgy mint a papírnak (50-es), üvegnek (70-es) és a többrétegű dobozos (84-es) tejeknek és gyümölcsleveknek a csomagolásához is társítottak számozást.
Láthatjuk, hogy milyen fontos tisztában lennünk a csomagolási jelzések jelentésével! De talán még fontosabb, hogy olyan csomagolóanyagot vásároljunk, amelynek előállítása során ügyeltek a környezetvédelmi szabályok betartásásra. Ha kartondobozra van szüksége, keressen minket, mi garantáltan újrahasznosított papírból készítjük a tartós dobozokat! Emellett környezetkímélő, vízbázisú festéket használunk arra, hogy az információkat vagy a dizájnt a dobozra nyomtassuk.
Segítenek abban, hogy a terméket a raktározás, szállítás, felhasználás, hulladékfeldolgozás során megfelelő módon kezeljük.
A helyes szállításhoz szükséges információkat, hogy mit tartalmaz az adott termék, mire kell ügyelni a felhasználás során és hogy milyen kategóriába tartozik környezetvédelmi, hulladékfeldolgozási szempontból.
A leggyakoribb jelzés a szállítás során a „törékeny”, a „nehéz”, az „állítva szállítandó”, a „tetejénél nehéz” jelzések.