A 2020-as évek egy fontos és egyre meghatározóbb társadalmi témája a környezetszennyezés és környezetvédelem. A médiában és a mindennapokban is mind többet beszélünk a fenntarthatóságról, aminek egyik fontosabb szelete a zöld csomagolás is. Ez egy olyan kérdés, amely a következő években biztosan egyre nagyobb hangsúlyt fog kapni a termelési láncokban. Fel kell arra készülni, hogy hatékony válaszokat adjunk erre a problémára, legyünk akár termékgyártók, kereskedők vagy éppen webáruház üzemeltetők.
Zöld csomagolás – mit gondolnak a fogyasztók?
A termelők és a kereskedők elsődleges érdeke, hogy a lehető legmagasabb szinten szolgálják ki a fogyasztóikat, miközben a költségeket alacsonyan tartják. Ezért nem árt tudni, hogy a fogyasztók hogyan vélekednek a környezetbarát csomagolóanyag témaköréről. Érdemes Észak-Amerikára és Nyugat-Európára tekinteni, hiszen az ott megindult trendek várhatóan hatással lesznek Magyarországra. Ha tudjuk, hogy mi történik jelenleg a világ legfejlettebb országaiban, fel tudunk készülni a hazai változásokra is. Felmérések szerint a fogyasztók több, mint 50%-a előnyben részesítené a vásárlást olyan társaságtól, amely megfelelő zöld tanúsítvánnyal rendelkezik és figyel a környezeti kérdésekre. Ezen felül az Egyesült Államok fogyasztóinak 37%-a a fenntarthatóságot prioritásnak tartja a vásárlási döntések meghozatalakor. A környezettudatos szemléletmód tehát már most is ott van a fogyasztók gondolataiban, akkor is, ha még nem is mindenki hozza meg a vásárlási döntéseit ezek alapján. Elég csak figyelemmel kísérni a médiából áradó híreket, hogy tudjuk: a zöld csomagolás fontosságának növekedése globális és hosszú távú trend.
Mi várható az állami szabályozásban?
A környezetvédelem is pontosan egy olyan ügy, amely fokozatosan kelti fel az állami szereplők figyelmét, párhuzamosan az erősödő társadalmi hangokkal. Ahogy egyre többet beszélnek erről az emberek, úgy a politikának, illetve a kormányzatoknak is valamilyen választ kell adni a témára. Ha van igény a környezetbarát, zöld csomagolás elterjedésére, úgy előbb-utóbb az állami intézkedések is követni fogják ezt. Szép példa erre, hogy a világ számos országában születtek olyan szabályozások, amelyek különböző eszközökkel ugyan, de próbálják visszaszorítani az egyszer használatos műanyagok felhasználását. Valahol közvetlenül tiltanak bizonyos termékfajtákat, valahol extra adókat vetnek ki és valahol az alternatív megoldásokat támogatják. Egy biztos, ha különböző sebességgel is, de az egyes országok csökkenteni fogják a műanyag csomagolóanyag felhasználásukat.
Hogyan válaszolnak a cégek a kihívásokra?
Az erősödő társadalmi igény és az állami szabályozások szigorodása válaszra késztette a cégeket is a környezetbarát, zöld csomagolás témakörében. A különböző ellátási láncokban dolgozó szakemberek több, mint fele arra számít, hogy a következő két évben a fenntartható, újrahasznosítható csomagolások jelentősége növekedni fog.
A változások ugyanakkor már meg is kezdődtek és ebben a nagy, multinacionális cégek járnak az élen. Néhány évvel ezelőtt nem gondoltuk volna, de manapság már szinte minden ismert nagy világmárka rendelkezik, valamilyen fenntarthatósági programmal. Ez sok esetben kiterjed a környezetbarát, zöld csomagolás kérdésére is, bár azért a kitűzött célok inkább hosszú távon megvalósítandó törekvések. Az nagy cégek közül például az Amazon az FFP (Frustration-Free Packaging) programjának köszönhetően 33%-kal csökkentette a csomagolások súlyát. Vagy ott van a McDonald’s, amely 2025-re tervezi elérni, hogy kizárólag újrahasznosított, újrafelhasznált csomagolóanyagokkal dolgozzon.
Nem kérdés, hogy a nagyvállalatok által alkalmazott programok hamarosan megjelennek az ipari és kereskedelmi szektor egyéb szereplőinél is. A közepes és kisebb vállalkozások egyre jobban rá fognak kényszerülni, hogy termékeiket környezetbarát csomagolóanyagba helyezzék. A fogyasztói igények kikényszerítik minden szereplőnél, hogy kiemelt figyelmet fordítson a fenntartható forrásból származó csomagolóanyagokra. Ugyanakkor a törvények és előírások is követni fogják a fogyasztók ezen igényeit, így már középtávon is várható, hogy a környezetbarát csomagolási megoldások teret hódítanak Magyarországon is. Nem érdemes tehát halogatni a csomagolási megoldások felülvizsgálatát és ha egy vállalkozás versenyképes szeretne maradni a saját piacán, figyelmet kell fordítania erre a kérdésre is.
Milyen környezetbarát csomagolóanyagok megoldások léteznek?
Az elmúlt években a csomagolóanyag-gyártók több irányba indultak el, amikor szembesültek azzal a kérdéssel, hogy a csomagolásokat egyre inkább környezetbarátabbá kell tenni. Különböző igényekre, különböző csomagolás kell, nem lehet mindent kizárólag egyféle anyagba csomagolni. Ennek megfelelően a megoldások is különbözőek lehetnek, ha a környezetbarát, zöld csomagolás a cél.
Műanyagok újrafeldolgozása
Mindenkinek ismerős lehet az árokparton eldobált műanyag palackok látványa. Ez az egyik olyan kép, amely az eszünkbe jut, ha környezetszennyezésről beszélünk. A műanyaggyártók hamar felismerték, hogy ezen változtatni kell, a PET-palackok ma már nemkívánatos csomagolásokat jelentenek sokak szemében. El is mozdultak az újrahasznosítás irányába, hiszen ezen termékek helyettesítése nem mindig egyszerű és olcsó. Az ilyen anyagokba csomagoló cégek általában a csomagolások szelektív gyűjtésében és a hulladék feldolgozásában látják a probléma megoldását. Örvendetes a környezetszennyezés szempontjából a hozzáállásuk pozitív változása, bár sajnos kétségtelen, hogy újrafeldolgozni csak azt lehet, amit begyűjtünk. Amennyiben a PET-palackot nem sikerül begyűjteni, akkor jobb esetben valamelyik szemétlerakóban, rosszabb esetben viszont valahol a természetben találhatjuk meg még hosszú évszázadokig.
Növényi alapú csomagolóanyagok
Többek között a műanyagok helyettesítése kapcsán kerültek előtérbe a különböző növényi alapú csomagolóanyagok. Ilyen például a PLA, amelyet magas keményítőtartalmú növényekből állítanak elő. Hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint bizonyos műanyagok, de mivel hőre lágyul, ezért minden helyzetben nem használható. Kiváltható vele néhány kőolajszármazékból előállított műanyag, kicsit segítve ezzel a kőolaj felhasználás csökkentését is. Sokan megkérdőjelezik ugyanakkor, hogy hosszú távon nagy tömegben kiválthatók-e vele a műanyag csomagolások, hiszen előállításához nagyon sok szántóföldi növényre van szükség. A mezőgazdasági területek növelése pedig ugyancsak káros lehet a környezetre. Előnye még, hogy biológiailag lebomlik, habár a komposztálása igazából csak ipari körülmények között és megfelelő feltételek mellett működik hatékonyan.
Hullámpapír csomagolások
A növekvő környezetbarát csomagolóanyag igényre megoldás lehet a hullámpapír alkalmazása. Már sok-sok évtizede velünk lévő megoldásról van szó, pontosan ismerjük minden előnyét és hátrányát. Pontosan tudjuk, hogy milyen területen lehet alkalmazni. Kiépült ellátási rendszerek biztosítják a hullámpapír csomagolások alapanyagát, az ipar nagy hatékonysággal tud számtalan féle csomagolást megalkotni belőle. Ugyanakkor megoldott a papír visszagyűjtése is, a felhasznált kartondobozok nagy részét visszagyűjtik és újból csomagolóanyag készül belőle.
A környezetvédelem szempontjából nagyon fontos, hogy nem csak újrahasznosítható, hanem sok esetben újra fel is használható, akár újból csomagolási vagy éppen tárolási célra. Ha esetleg a használt kartondobozok mégsem kerülnek begyűjtésre és nem készül belőlük újból hullámpapír, akkor sincs akkora probléma, mint a műanyagok esetében. A hullámpapír természetes környezetben lebomlik, csökkentve ezzel a Földünk hulladék terhelését.
A termelők és a kereskedők már részben felismerték, hogy a hullámpapír csomagolóanyag megoldást kínálhat sok problémára és az utóbbi években jelentősen nőtt a felhasználása. Ez várhatóan növekedni fog az elkövetkező években is, hiszen egy olyan megoldás van a kezünkben, amelyik már kipróbált és a környezetet is kevésbé terheli.