A törékeny csomagok feladása előtt jó ha tudod, hogy elsősorban nem a „törékeny” felirat óvja meg az érzékeny küldeményedet, hanem a szakszerű csomagolás és a minőségi csomagolóanyag!
Mi számít törékeny csomagnak?
Minden olyan tárgy, eszköz (vagy növények esetében élőlény), ami akár kisebb külső erő (nyomás, súrlódás, ütődés) hatására megsérülhet, törékeny csomagnak számít. Mivel a postai vagy futárszolgálat logisztikai folyamatában a csomagokat gyakran kell emelni, egymásra pakolni, a csomagok egymáshoz érhetnek, egymást megnyomják, a szállítás során rázkódhatnak stb. Ebből is láthatjuk, hogy még a leggondosabb kézbesítési folyamat során is számtalan sérülési lehetőséggel kell számolnunk.
Hogy a törékeny csomagunk épségben megérkezzen a címzetthez, elsősorban a gondos csomagoláson múlik!
A teljesség igénye nélkül ezek a legjellemzőbb, törékeny csomagok:
- elektronikai eszközök
- növények
- kerékpárok
- fényszórók, lámpák, világító testek
- üvegek, kerámiák, flakonok.
Milyen lépései vannak a megfelelő csomagolásnak?
A megfelelő doboz kiválasztása
Mérjük, fel, hogy mekkora csomagolóanyag (praktikusan háromrétegű hullámdoboz) szükséges a tárgyhoz, amit fel szeretnénk adni. Az se jó, ha szűkösen fér bele, az se jó, ha túlzottan sok hely marad a dobozban. Ha nem találtunk pont megfelelő méretű dobozt, inkább legyen kicsit nagyobb, és akkor az üresen maradt helyet ki tudjuk tölteni.
A dobozunk (dobozaink) legyenek tiszták, távolítsunk el róluk minden korábbi jelzést, címzést stb. (Hasonlóan a reptéri feladott poggyásznál, a korábbi címkék csak összezavarnák a kézbesítéssel dolgozó szakembereket.)
Ha rendszeresen adsz fel törékeny csomagot, vedd fel velünk a kapcsolatot, hogy elkészíthessük neked a tárgyakra szabott, akár logóval ellátott, esztétikailag is mutatós, professzionális papírdobozokat!
Amikor csomagolóanyagot választunk, ezekre figyeljünk:
- a csomagoló anyag legyen erős, védje megfelelően a becsomagolt tárgyat, legyen egységes a felülete,
- ne legyen csillogó, fényes vagy áttetsző,
- legyen tiszta, világos,
- könnyen és tartósan lehessen rá felragasztani a postai jelzőket.
Egyenként csomagoljunk!
Amennyiben a törékeny csomagunk több darabból áll (pl. jellemzően az elektronikai eszközök), akkor a külön egységeket is csomagoljuk be buborékos fóliába, majd miután beraktuk egy nagyobb dobozba, a kitöltő anyag segítségével megakadályozhatjuk, hogy az egyes darabok egymáshoz vagy a dobozhoz súrlódjanak és esetlegesen megsérüljenek.
Viszont: ha a csomagunk több, nehéz egységből áll (például van négy 20 kilogramm súlyú darabunk), akkor azt inkább külön dobozokba csomagoljuk, mert a logisztikai folyamat során sokkal egyszerűbb 4 db 20 kg-os dobozzal dolgozni, mint egy nagy 80 kilóssal. A különálló csomagolásnál számozzuk meg a tételeket (mint az ikeás bútorvásárlásnál: 1-es, 2-es stb.)
Érdemes egy listát készíteni (pl. excel file-ban) a megszámozott tételekről és a csomag lezárása előtt még egyszer ellenőrizni, hogy minden tétel benne van-e a dobozban, dobozokban! Ezt a listát elküldhetjük a címzettnek is, így egyszerűbb lesz neki is az átvétel során megnézni, hogy minden megérkezett-e hozzá.
A megfelelő kitöltőanyag kiválasztása
Az sem mindegy, hogy mivel töltjük ki a fennmaradó helyet. Fontos, hogy könnyű legyen, jól adagolható, könnyen kezelhető, higiénikus, biztosítson megfelelő áruvédelmet.
- a legjobb a buborékfólia a sérülékeny felületű, érzékeny tárgyakhoz,
- de jó még a légpárnácska,
- a hullámpapír, gyűrt papír,
- a térkitöltő chips,
- a habpárna,
- a felfújható térkitöltő párna,
- a habfólia,
- a profilozott habszivacs,
- a fagyapot
- vagy a hungarocell.
Ragasztás
És még egy dolog: a csomagot lehetőleg széles ragasztószalaggal zárjuk le, bár a spárgás megoldás egyesek szerint esztétikusabb, a madzagba sokkal könnyebben beleakadhat valami, esetleg el is szakadhat.
Dokumentálás
Fontos, hogy a csomagolás folyamata közben és a végén is készítsünk néhány fotót! Ha bármi történik a szállítás során, fel tudjuk mutatni, hogy mi szakszerűen jártunk el!
Mit érdemes megtenni a feladás előtt egy törékeny csomag esetében?
A feladás előtt érdeklődjünk az általunk választott szolgáltatónál a feltételekről és az árakról. Értékes törékeny csomagot szeretnél feladni a postán? Kérj értéknyilvánítást! Ezzel a módszerrel külön figyelemben részesül a csomagod a kézbesítés minden egyes szakaszában. A belföldi csomagfeladás értéknyilvánításának van egy felső határa, ennek részleteit az Általános Szerződési Feltételek, vagyis az ÁSZF terméklapjai tartalmazzák. Az értéknyilvánítással sérülés esetén kártérítést is kaphatsz.
Érdemes a címzettnek is szólni, hogy az átvétel során ellenőrizze a csomag épségét! Amennyiben a szállítás során mégis megsérült a csomag, készítsen róla fényképet!
Hol lehet feladni egy törékeny csomagot?
A törékeny csomagokat a Magyar Postán vagy különböző futárszolgálatokon keresztül is feladhatod. A legtöbb esetben professzionális, on-line nyomkövetési rendszeren keresztül figyelhetjük a feladott csomag pozícióját. A teljesség igénye nélkül néhány futárszolgálat: DPD, Sprinter, Express One, Futárszolgálat.hu, GLS, Fürgefutár.
Fontos, hogy a futárszolgálatok díjszabása és feltételrendszere eltérhet, minden esetben egyeztessünk a csomagfeladás előtt az adott cég ügyfélszolgálatával!
Mik egy törékeny csomag feladásának lépései?
Címzés
Miután szakszerűen becsomagoltuk, címezzük is meg a csomagot! Egy tollal írjuk rá a doboz egyik sima oldalára a címzett nevét, címét és a saját nevünket, címünket (ahhoz hasonlóan, ahogy egy levelet címeznénk meg). Ennél a lépésnél érvényesül, hogy tiszta, világos dobozt válaszottunk és korábban eltávolítottunk minden egyéb jelzést, címzést, címkét.
A feladóvevény kitöltése
A postán kirakva találunk üres feladóvevényt, ezt pontosan, jól olvasható betűkkel töltsük ki, ellenőrizzük le még egyszer, hogy a dobozra írt címzés egyezik-e a feladóvevényen feltüntetett címzéssel. Értelemszerűen ikszeljük be a szükséges rubrikákat, jelezzük a megjegyzésnél, hogy törékeny csomagot szeretnénk feladni! Természetesen nyomtatványkitöltő programmal is dolgozhatunk, ebben az esetben nem kell tartani attól, hogy a kézírásunkat el tudja-e vajon olvasni a kézbesítő!
Tértivevény
Felár ellenében kitölthetünk egy tértivevényt, ebben az esetben a posta értesíteni fog minket arról, amikor a küldeményt a címzett átvette.
A csomag feladása
Ha minden stimmel, vihetjük a csomagot a postára. Itt a postai alkalmazott számítógéppel befejezi a feladóvevény kitöltését, ellátja a csomagot a „TÖRÉKENY” felirattal, majd a feladóvevény egyik példányát a csomag oldalára rögzítik kis zacskóban.
Mennyibe kerül egy törékeny csomag feladása?
A törékeny csomag feladásának költsége több mindentől is függ: a csomag méretétől, súlyától, értékétől, attól, hogy a címzettnek saját kézbe szeretnénk-e eljuttatni. Azt is érdemes megfontolni, hogy mennyi időnk van arra, hogy a feladott küldemény célba érjen, mert a klasszikus levélfeladáshoz hasonlóan itt is számolni kell a többletköltséggel. Minél rövidebb az időkorlát, annál drágább lesz a szolgáltatás. Az se mindegy, hogy belföldi vagy külföldi a címzettünk.
Ezzel a kalkulátorral előzetesen felmérhetjük, hogy a Magyar Postán mennyibe kerül a kézbesítés. Az egyes futárszolgálatok egymástól eltérő feltételekkel és árszabással dolgozhatnak, mindenképp egyeztessünk az árakról, a logisztikai folyamat pontos menetéről, mielőtt megrendelnénk a szolgáltatást!
Minden olyan csomag, ami sérülhet a szállítás során (pl. elektronikai eszközök, növények, üvegek, porcelán, lámpák stb.)
A posta vagy egy megbízható futárszolgálat. Fontos, hogy a feladónak kell gondoskodnia a megfelelő csomagolásról!
Igen, külföldre is fel lehet adni, az árakról és a feltételekről előzetesen mindenképp érdeklődjünk a postánál vagy a futárszolgálatnál.