Üzemünk egyik fontos kiegészítő terméke a papírból készült térkitöltő. Ez a környezetbarát megoldás nagy segítséget nyújthat a termék épségének megvédésében. Igény szerinti mennyiségben szállítjuk a megrendelt dobozokkal együtt vagy akár önálló termékként is.
Miért van szükség térkitöltőre?
A hullámpapírból készült dobozok ugyan számtalan formában előállíthatóak, de a többségükre jellemző, hogy egy valamekkora méretű téglatest a belső terük. Ez a dobozok stabilitása szempontjából nagyon hasznos, de nem biztos, hogy megegyezik a csomagolni kívánt termék alakjával. A legkülönfélébb méretű és formájú áruk csomagolását kell megoldani kartondobozok segítségével, így elkerülhetetlen, hogy a termékek között vagy a termék és a doboz fala között üres helyek maradjanak. Ez azért lehet problémás, mivel a rakodás vagy a szállítás közben az áruk elmozdulhatnak. Ha elmozdulnak akkor pedig összeütődhetnek, megkarcolhatják egymást, egyszóval megsérülhetnek.
Ezt a legkönnyebben akkor kerülhetjük el, ha a szállítandó áru biztosan fekszik vagy áll a dobozban, anélkül, hogy lehetősége lenne elmozdulni. Egyes nagyobb értékű áruk esetén felmerülhet, hogy a termék alakjának pontosan megfelelő térkitöltőt alkalmazzunk, de ez egy drága, nem éppen költséghatékony megoldás. Itt jön képbe az univerzális térkitöltő, ami fel tudja venni az áru alakját, vagy éppen ki tudja tölteni a felesleges üres helyeket.
Milyen térkitöltő anyagok léteznek?
Számtalan típusban léteznek térkitöltők, közös jellemzőjük, hogy olcsó és könnyű megoldást próbálnak szolgáltatni az áru megvédésének problémájára. Olcsónak kell lennie, hiszen akár egészen jelentős mennyiségben lehet rájuk szükség egy adott dobozban. Ha a szállítandó áru formája és anyaga megköveteli, akkor az is lehetséges, hogy a doboz térfogatának több, mint felét a térkitöltő teszi ki. Nyilvánvaló, hogy ilyenkor már a térkitöltő kismértékű költségemelkedése is jelentősen megdrágíthatja a csomagolási költségeket. Másrészt könnyűnek is kell lennie, hiszen a szállítási költség szorosan összefügg a csomag súlyával. Egy nehezebb doboz szállítása és rakodása jóval nagyobb költséget róhat a csomag feladójára, mintha egy könnyebb dobozt kell szállítani.
Anyagukat tekintve a különböző térkitöltő anyagok jellemzően műanyagból vagy papírból / fából készülhetnek. Mind a két anyagcsoportnak megvannak a maguk előnyei és hátrányai, de mi a hullámpapírból készült térkitöltők mellett tettük le a voksunkat. Üzemünkben az egyébként fel nem használt hullámpapírokat alakítjuk át térkitöltő anyaggá. A papír alapanyagú térkitöltő a műanyag társánál jóval kevésbé káros a természetre, velük lehetővé válik a hulladékok csökkentése, azok újrahasznosítása.
Ha a térkitöltő anyagok formáját nézzük, akkor léteznek kis golyó-formájú térkitöltő gyöngyök, találkozhatunk nagyobb térkitöltő chipsekkel vagy levegővel töltött műanyag zacskókkal is. Gyakori a hosszúkás, szálas térkitöltő is. Cégünk a kartonpapírból előállított térkitöltő anyagot úgy készíti el, hogy a kartonlemezen rövid vágásokat ejtünk. Ezen vágások helye gondosan van megtervezve és lehetővé teszik, hogy a papírt harmonikaszerűen nyújtsuk vagy összenyomjuk. A feldolgozásnak köszönhetően a hullámpapír elveszti a merevségét és egy rugalmas, de mégis puha anyag alakul ki belőle.
Általában mennyi térkitöltő szükséges?
Attól függ – hangzik a tudományos igényű válasz és tényleg így van. A különböző chips, habosított műanyag, vagy levegővel töltött tasakok esetében azt kell megnézni, hogy mekkora a doboz űrtartalma és mekkora a termékünk térfogata. A kettő különbsége adja meg a térkitöltő szükségletünket. Az általunk gyártott papír térkitöltő esetében is nagyon egyszerű dolgunk van. Alapvetően kétféleképpen csomagolhatjuk a terméket kartondobozba. Lehetséges, hogy a doboz belső oldalait béleljük ki térkitöltővel és úgy helyezzük bele a termékünket. Ekkor a doboz hat oldalának a területét kell csak összeadni és máris megkaptuk, hogy mennyi térkitöltőt rendeljünk. Ugyanakkor csomagolhatunk úgy is, hogy a terméket tekerjük be térkitöltővel és úgy helyezzük be azt a dobozba. Ekkor természetesen az áru kerületét kell figyelembe venni a térkitöltő mennyiségének meghatározásához.
Bárhogy is járunk el, mindenkit arra biztatunk, hogy végezzen próbacsomagolást. Cégünknél lehetőség van rugalmas mennyiségben rendelni papír térkitöltőt és egy próbacsomagolás után pontosan meghatározható, hogy mennyi térkitöltőre is van szükség egy-egy doboz esetében.
Melyek a papír térkitöltők előnyei?
Ahogy már korábban említettük, alapvetően műanyag vagy papír / fa alapanyagú térkitöltő anyagok léteznek. Az általunk gyártott térkitöltő számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik: rugalmassága miatt a legkülönfélébb áruk esetében alkalmazható. A tömege megegyezik a hullámpapír tömegével, vagyis csak minimális extra súllyal kell számolni a csomagolás során. A műanyag társaikkal szemben a papír térkitöltők rövid idő alatt lebomlanak a természetben, vagyis környezetvédelmi szempontból sokkal kedvezőbb megoldásnak bizonyulhatnak. Amennyiben egy webáruházat üzemeltetünk úgy egyre fontosabb, hogy a vásárlónk kicsomagolási élménye a lehető legjobb legyen. Ezen könnyen ronthat egy olyan csomag, amelyik nagy mennyiségben tartalmaz műanyag töltőanyagot. Nem biztos, hogy a vevők örülnek neki, ha egy nagyobb adag műanyag szeméttel találják szembe magukat, amikor megkapják a megrendelt dobozukat. A papír térkitöltő esetében ilyen probléma nem merül fel, hiszen anyaga megegyezik a doboz anyagával, azzal harmóniában van, az egész csomagolás lebomlik, illetve újrahasznosítható. E mellett természetesen jól állja az ütéseket és rezgéseket, az árut nem karcolja, nem sérti meg őket.
Mit lehet kezdeni velük a szállítás után?
A papír térkitöltő mintegy 2 hónap alatt bomlik le a természetben, de ez természetesen nem azt jelenti, hogy így kell megszabadulnunk tőle. A minősége lehetővé teszi, hogy akár többször is felhasználjuk, több dobozban is alkalmazzuk egymás után, mint térkitöltő és védő anyag. Jellemzően újrahasznosított papírból készült és maga is újrahasznosítható. A cégünk által gyártott térkitöltővel ugyanazt tehetjük, mint a kartondobozokkal, vagyis a szelektív hulladékba helyezhetjük el használat után. Ha erre lehetőségünk van, akkor akár a komposztba is tehetjük.