A papír újrahasznosítás egyre fontosabb az emberiség számára. Évek óta elérhetőek a szelektív hulladékgyűjtők, melyek között a papír számára kialakítottak is ott vannak. Sokszor észre sem vesszük, hogy milyen mennyiségű papírt használunk fel, és azokat nem hasznosítjuk újra. Pedig otthon is hozzájárulhatunk ehhez a folyamathoz visszaszorítva az egyre inkább közelgő globális felmelegedést. Az alábbiakban megismerhetjük, hogy hogyan zajlik az újrahasznosítás, milyen eszközök kellenek hozzá, illetve mit tudunk tenni a papír újrahasznosítás érdekében. Mielőtt betekintünk az újrahasznosításába, először tartsunk egy rövid áttekintést a papírgyártás folyamatáról, és hogy mi számít hulladéknak.
Hogyan készül a papír?
A papírgyártás a nyersanyag, vagyis a fák kivágásával és feldarabolásával kezdődik. Fontos tudni, hogy a fa kérgét nem használják fel a papírgyártáshoz, mivel a kéregben lévő anyagok sötétebbre színeznék a papírt.
A feldarabolt alapanyagot vízbe áztatják egészen addig, amíg az egészen pépes nem lesz. Mivel a fa eredetileg barna színű, ezért a papír fehérségéhez szükség van valamilyen kémiai anyagra, ami jellemzően a hidrogén-peroxid vagy a klór. A színes papírlapok esetében különféle egyéb szinezőanyagokat adnak az anyaghoz, hogy elnyerje végleges színét. A papírgyártás során egyre lényegesebb a tudatosság. A keletkezett szennyvizet különféle tisztítási módszerekkel kezelik, és eltávolításra kerülnek a vegyi anyagok.
A papírgyártás folyamatának következő lépése a szitálás, melynek során kerül eldöntésre, hogy milyen papírt fognak gyártani. Miután a folyékony papír felkerült a szitára, hengerléssel kipréselik belőle a vizet. A henger nyomására tudják a papír vastagságát is beállítani, s ezután a papír száradásnak indul.
Utolsó lépése a folyamatnak, hogy a kész papírt lehűtik, kifeszítik, megszárítják és feltekercselik. A papírgyártás végeztével így készítik elő a különböző gyárakba, feldolgozó üzemekbe, ahol a kész anyagot feldolgozzák dobozoknak, újságpapíroknak, illetve más papírárunak.
Mi számít újrahasznosítható hulladéknak?
Háztartásunkban keletkezett szemetet összefoglaló néven kommunális hulladéknak nevezzük. Ebből szinte minden hulladékot újra lehet hasznosítani, ahhoz viszont nem árt egy kis anyagismeret.
A fémhulladékok a legkényesebbek csoportosításuk szerint, ugyanis több fajtájuk van: vas és acél, alumínium, réz, saválló fémhulladékok. Ezt sajnos nem mindig tudjuk egyszerűen eldönteni, hogy melyik fajtába tartozik az adott fémhulladék, úgyhogy azzal is sokat teszünk, ha már a fémet külön gyűjtjük a többi hulladéktól.
Következő csoport az ólom és a cink hulladék. Előző kevesebb mennyiségben fordul elő, ólomtartalmú anyag lehet például egy felújítás során kicserélt régi vízvezetékcső is. Mivel Magyarországon sok régi házzal találkozhatunk, ezért könnyen találhatunk ólomtartalmú vezetékeket. Azért is fontos a régi házakat kiemelni, mert ezek tetőfedő anyagai jócskán cinktartalmúak, hiszen olcsóbbak voltak akkoriban bárminél, így a cinket is jelentős mennyiségben megtalálhatjuk még hazánkban.
Az elektronikai hulladék évről-évre egyre jobban növekszik, hiszen az emberek többsége nem megjavítja az elromlott televíziójukat, hanem csak kihajítják a szemétbe. Ezek eldobása jelentős környezetszennyező hatással bír, hiszen ezekben az elektronikai berendezésekben nem igazán található olyan anyag, ami magától lebomlana.
A műanyag az egyik leggyorsabban gyarapodó hulladékmennyiség. Ide tartozik a fólia, amit ételek becsomagolására használunk, a mikrózható éthordó, eldobható poharak, tányérok, evőeszközök. Ha belegondolunk abba, hogy ha egy adott hétvégén rendeznek 7 szülinapot, abból 6 szülinapos eldobható műanyag evőeszközöket használ, akár 1-1,5 kg műanyag hulladék keletkezik csupán az étkezés miatt! Egyre több településen található a háztartásokban a szelektív hulladékgyűjtő, így a műanyagot a legérdemesebb külön gyűjteni, hiszen több száz millió évet ölel fel, mire lebomlik!
A papír gyűjtése tán a legegyszerűbb, hiszen a felesleges fémek, olajos részek eltávolításával már meg is tettük a lehető legtöbbet. Nem mindenki tudja, de a papírt különféle csoportokra válogatják szét az újrahasznosítás előtt. ilyen lehet például a vegyes hulladékpapír (ömleszett papír bármilyen papírfajtából, pl. tankönyv, újságpapír), hullámpapír (csomagoláshoz használatos, többrétegű dobozok). Illetve a legutolsó válogatási szempont a „deinking”, melynek során kivonják a tintát a papírból különféle kemikáliákkal. Ezek a papírok lehetnek szórólapok, boltok reklámújságjai, melyek sok-sok színes képet és színes papíralapot tartalmaznak.
A papír újrahasznosítás lépései
Az előzőleg felsorolt anyagok újrahasznosítása mind-mind egy érdekes folyamat, ám a papíré a legkönnyebben értelmezhető, és a legjobb, hogy mi is kipróbálhatjuk otthon. Ha sikeresek vagyunk benne, akár folyamatosan hozzájárulhatunk a Föld megóvásához.
Az újrahasznosítás beteljesüléséhez elsősorban kell valaki, aki elkezdi gyűjteni a papírt (ez a valaki Te is lehetsz!) és elviszi egy hulladékgyűjtő kukához. Minél többen gyűjtjük a papírt, annál kevesebb fát kell kitermelni. Ha kevesebb fát kell kivágni, óvjuk a légkörünket, erdeinket, a környezetünket, amiben gyönyörködhetünk.
Először is az összegyűjtött papír egy hulladékválogatóba kerül, ahol gépekkel vagy kézzel kiválogatják és csoportosítják a papírt (lefejtik a műanyagot, fém részeket, fóliát stb.) A válogatást követően ezeket a papírokat összetömörítik, préselik és többszáz kilós tömböket készítenek belőlük, amiket a papírgyárakba szállítanak el. Miután megérkeztek a gyárakba, újabb csoportokba kerülnek, miután eldöntötték, hogy milyen célra fog a papír újrahasznosulni. Az újrahasznosítás során a felhalmozott papírcsoportokat pépesíteni kezdik vízzel, valamint különféle kemikáliákkal, amelyektől közel 15 perc alatt péppé válik a papír. A pépesítést követően szűrésre kerül az áztatott papírtömeg, melynek folyamán az apróbb fémalkatrészeket (kapcsokat, füzetspiráldarabokat) kiszelektálják.
Érdekesség, hogy a papír újrahasznosításának száma és lehetősége függ attól is, hogy milyen típusú papírról van szó, illetve milyen technológiával készült. Ennek függvényében akár 5x is újra lehet hasznosítani a papírt. Természetesen az újrahasznosítás folyamán romlik a papír minősége, hiszen a papír rostjai és szálai minden újrahasznosítás után egyre inkább romlanak, szakadnak. A többször újrahasznosított papír tökéletesen megfelel a WC papír gurigájának, illetve a kartonlapok is effajta papírból készülnek.
Tegyünk együtt az újrahasznosításért!
Az eldobott, kiválogatott papír nagyrésze a háztartásokból gyűlik, így néhány egyszerű lépéssel mi is beállhatunk, hogy hozzájáruljunk a papír újrahasznosításához.
Elsősorban keressünk egy ládát, amibe a papírhulladékot dobhatjuk. Fontos kiemelni azt, hogy ebbe nem kerülhet higiéniai papír, zsíros vagy olajos papír.
Mielőtt kidobjuk a papírszemetet, figyeljük meg, hogy nincs-e rajta fémhulladék, ezzel megkönnyítve az újrahasznosítás folyamatát (pépesítést). Ennek kapcsán érdemes a fémet is külön gyűjteni, és nem a kommunális hulladékgyűjtő kiskukába dobni, hiszen a szeméttelepen ezeket az apróbb alkatrészeket nem igazán tudják kiszűrni.
Miután összegyűlt egy nagyobb mennyiségű papír, akár el lehet vinni a helyi hulladéktárolókhoz elvinni, vagy iskolai papírgyűjtések alkalmával leadni. Persze csak ha nincs a lakóhelyünkön házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés.
Ha valaki szeret kísérletezni, az otthoni újrahasznosítás is adott. Nincs más dolgunk, mint a leírtak szerint összetépkedjük a papírt apró cafatokra, pépesítjük, szitába helyezzük, és száradásig prés alatt hagyjuk.
A kommunális hulladék a háztartásunkban keletkezett hulladékok összesége, melyet szétválogatva segítjük az újrahasznosítás folyamatát.
Az otthoni pépesítés nem sokkal különbözik a gyáritól, hiszen mi is tudjuk a papírt szappanokkal, fehérítő szerekkel fehéríteni, vízbe áztatni.
Földünk megóvásának érdekében sokat tehetünk már azzal is ha nem szeméttel etetjük, és fogyasztjuk az erőforrásait, hanem amit csak lehet, újra felhasználunk, újrahasznosítunk.