Évente több mint 300 millió tonna műanyaghulladék keletkezik szerte a világon. Ennek túlnyomó többsége egyszer használatos, nem komposztálható műanyag csomagolás, amely a szemétlerakóba vagy az óceánjainkba kerül. Létfontosságú, hogy csökkentsük a műanyag hulladék mennyiségét a világon – egyéni és vállalati szinten egyaránt.
A műanyag csomagolás kiváltása nemcsak a környezet javát szolgálja, hanem a növekvő számú környezettudatos fogyasztót is megnyugtatja.
Váltson át műanyag csomagolásról papírcsomagolásra
A műanyagok átlagos élettartama 450 és 1000 év között van, míg a papír átlagos élettartama mindössze 4 hét. Ez elég fontos bizonyíték arra, hogy a papír csomagolás sokkal jobb alternatíva a műanyag csomagolással szemben. A papírcsomagolás leggyakoribb formája a kartonpapír.
A kartondobozok legnépszerűbb típusai a következők:
- Hullámkarton dobozok
- Merev dobozok
- Összecsukható kartondobozok
Az említett dobozfajták különféle termékeket szolgálnak ki bármilyen formáról vagy cégméretről legyen szó. Ezek lehetnek akár ékszerek, ruhák, könyve, elektronikai cikkek vagy bármilyen más termékek, ugyanis a dobozok ideális alternatívák lehetnek, ha a műanyag csomagolást a háttérbe szeretnénk szorítani.
Mégis miért előnyösebb a papír használata a műanyag csomagolás kiváltására?
A műanyag csomagolás nagyon-nagyon hosszú idő alatt bomlik le.
Ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni.
1992-ben valahol Hongkong és az Egyesült Államok között az óceánba esett egy 28 000 db gumi kacsával megtöltött szállítókonténer. A kacsákat „barátságos lebegőknek” nevezték, de mint azt tudjuk, az óceánban lévő műanyaghulladékban nincs semmi barátságos. Az emberek a világ minden tájáról sorra találták meg őket elmosva a strandokon, teljesen sértetlenül. Belegondolva ezek a gumikacsák extrém távolságokat tettek meg egyetlen balesetből eredően. Mondhatni fagyos körülmények fogadták őket az Északi-sarkvidéken, és mégis sértetlenül megúszták a több ezer kilométerre lévő strandokig.
Évről évre számszerűsíthetetlen mennyiségű műanyaghulladék zúdul óceánjainkba, károsítva a tengeri élőlényeket, nem beszélve arról, hogy ez mennyire megzavarja az óceán élővilágának táplálékláncát. Ezeknek a kis kacsáknak a makacssága jól mutatja, milyen nehezen is bomlik le a műanyag. Ezzel szemben a kacsák mindegyikét szabványos kartondobozokba csomagolták, amelyek a sós vízzel való érintkezés pillanatában elkezdtek bomlani.
A műanyag csomagolás fenntartható alternatíváinak megtalálása létfontosságú a környezet szempontjából, és megmutatja, hogy miért kell a kartonnak a csomagolás alapját képeznie.
A papír fenntarthatóbb, mint a műanyag csomagolás.
A kartondobozok fő előnye az újrahasznosíthatóság . A fogyasztók úgy vásárolhatnak, hogy tudják, hogy a csomagolást felelősségteljesen el lehet helyezni a hulladékgyűjtőben.
De a kör itt nem fejeződik be, ha a kartoncsomagolást az újrahasznosító kukába dobjuk. Gyakran előfordul, hogy az újrahasznosított papírt még egyszer újrahasznosítják, és más kartoncsomagolásokhoz vagy dobozokhoz használják fel.
A fenntarthatóság ebben lakozik.
Egyre több mozgalommal találkozhatunk, melyek a fenntarthatóság jegyében indulnak el. Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt és figyelmet fektetnek a fenntarthatóságba, ezzel háttérbe szorítva a műanyag csomagolás használatát.
A szabadtartású húsoktól a vegán ruházatig a környezetvédők életstílusukkal és viselkedésükkel erősen élen járnak a fenntartható világ kialakításában. A papír alapú csomagolás az a környezetbarát alternatíva, amely a növekvő számú környezetvédők igényeit teljes mértékben kielégíti. Ezzel a kezdeményezéssel is kedvezhetünk fogyasztóink számára, hiszen manapság egyre többen tartják szem előtt a fenntartható csomagolások használatát.
Használjunk papírt a műanyag elemek helyett csomagolóeszközként!
Áttérhetünk a papír csomagolásra egy gyönyörű egyedi dobozzal, de ez nem jelenti azt, hogy az összes műanyagot kiszorítottuk a csomagolásból. A csomagolószalag / ragasztószalag a termék csomagolásának szerves részét képezi. Biztosítja értékes áruinkat, továbbá azt is biztosítja, hogy ugyanúgy megérkezzen a rendeltetési helyre, ahogyan az üzletünket vagy éppen a raktárt elhagyta.
Ugyanekkor számos szalag műanyag alapú, épp ezért a hulladéklerakókba kerül, akárcsak a legtöbb egyszer használatos műanyag is. Ha környezetbarát alternatívára, például egyedi kraft szalagra (papírszalag) vált, biztosíthatjuk termékünk fenntarthatóságát. Az e fajta nátronszalagok természetes barna vagy fehér, természetes ragasztóval bevont papírból készülnek.
A termékek műanyaggal történő kettős csomagolása egy másik felesleges műanyag felhasználás.
Valószínűleg mindannyian találkoztunk már rossz csomagolással, amikor rendeltünk valamit az interneten, és át kellett tépni a rengeteg műanyag borítást, csomagolást, kitöltőanyagokat, hogy kibonthassuk a vásárolt terméket. Lecserélhetjük a műanyagot egy fenntartható alternatívára, például egyedi selyempapírra. A változás nemcsak csökkenti a szénlábnyomunkat, hanem valószínűleg növeli az ügyfelek kicsomagolási élményét, a termék exkluzivitását.
Műanyag alternatívák
A legtöbb műanyag kőolaj alapú. Ez az a fajta műanyag, amiről már beszéltünk, és akár 1000 évig is eltarthat a lebomlása. A tudomány és a technológia fejlődése lehetővé tette különféle bioműanyag alternatívák előállítását.
A bioműanyagok kevésbé károsítják a környezetet, mivel természetes anyagokból készülnek, és sokkal gyorsabban épülnek fel. Kétségtelenül egy lépés a helyes irányba, de ez sem a legjobb kivitelezési módszer a műanyaghasználatra.
Miért?
A bioműanyagok előállítása még mindig hatalmas mennyiségű energiát igényel, ami önmagában is káros a környezetre. Ezenkívül csak ipari komposztálóhelyen tudnak hatékonyan komposztálni, ami azt jelenti, hogy a bioműanyagot nem lehet csak úgy eltemetni a háztáji komposztban. A hátrányok ellenére a bioműanyagok környezeti előnyei óriásiak.
Ezeknek a bioműanyagoknak néhány gyakori formája a következő:
- Keményítő alapú műanyag: A kukorica- és burgonyakeményítőt általában keményítő alapú műanyagok előállítására használják, és népszerűek, mert olcsók. A keményítő alapú bioműanyagokat az orvosi iparban kapszulák gyártására használják, és más biopoliészterekkel keverve más kereskedelmi alkalmazásokban is használják.
- Cellulóz alapú műanyag: A cellulóz észtereket és származékait cellulóz alapú bioműanyagok előállítására használják.
- Bagasse: A bagasse a cukornád száraz rostos mellékterméke. A megmaradt cukornádszárat összegyűjtik és magas hőmérsékleten préselik. A bagasse alapú termékeket általában élelmiszerek csomagolására használják.
- Fehérje alapú műanyag: A búzaglutén, a szójafehérje, a tej és a kazein szintén kiváló forrásai a bioműanyagok előállításának.
Íme néhány példa a bioműanyag csomagolás gyakorlatban való megjelenésére:
- Bio-Poli levelező
A postai küldemények népszerű csomagolási megoldások. Könnyűek, tartósak, vízállóak és olcsóbbak, mint a dobozok.A divatcímkék kedvelt választása, a postai küldemények kiválóan alkalmasak széles termékválaszték küldésére. Tehát mi a hátránya? A postai küldemények lágy kőolaj alapú műanyagok felhasználásával készülnek, ami hihetetlenül megnehezíti az újrahasznosításukat.
Szerencsére van egy sokkal fenntarthatóbb alternatíva a bio-poli levelezőkre, mint az imént említettnél. A bio-poli levelezők ugyanolyan megbízhatóságot kínálnak, mint a hagyományos postai küldemények, de növényi alapú műanyagból készülnek, szemben a hagyományos PET-tel.
- Coca-Cola növényi üveg
A fenntarthatóság iránti törekvés még a nagy szereplőket is érinti. A Coca-Cola ígéretet tett arra, hogy 2025-ig újrahasznosíthatóvá teszi globális csomagolását. E cél elérésének egyik ilyen módja a – The Plantbottle nevű bioműanyag palack bevezetése. A Plantbottle-t elsősorban a Coca-Cola vízéhez, üdítőitalokhoz és gyümölcslevekhez használják.