Napjainkban egyre nagyobb figyelmet fordítunk a környezetünk megóvására, hiszen Földünkre vigyázni kell, különben élővilágunk és a létfenntartáshoz szükséges közeg elpusztul és tönkremegy. Az összefogáshoz egyre többen járulnak hozzá, kampányolnak érte. Hogy miért? Azért, mert környezetünk védelméhez nem kell nagy erőfeszítéseket tenni. Ha mindenki kollektívan szelektíven gyűjtené a szemetet, elterjednének a környezettudatos csomagolások, csökkentenék a felesleges dolgok vásárlását (pl. eldobható partipoharak, műanyag palackok), akkor nagyot lépnénk előre környezetünk épségének fenntartásában.
A megtévesztés és annak veszélyei
Számos olyan élelmiszerrel találkozhatunk, amin láthatjuk az újrahasznosítás logóját, vagy megjelölik, hogy nincs benne kémiai anyag stb. Egyre többen részesítik előnyben ezeknek a termékeknek a vásárlását, ugyanis a rengeteg műanyag, kémiai vegyszerek, mesterséges illatanyagok hatással vannak a szervezetünkre. Milyen formában? Érdekes ez a kérdés, ugyanis nem tanultunk az iskolában arról, hogy akár olyan összetevők is lehetnek a samponok egy részében, amelyek egyeseknél tartós használata hajhullást eredményez. Ez első hallásra megkérdőjelezhető, de ha belegondolunk, van benne ráció. Ha hullani kezd a hajunk, elkezdünk még több hajápolási terméket felvásárolni, annak reményében, hogy a hajhullás abbamarad majd tőlük. Ezzel észre sem vesszük azt, hogy még több kemikáliát használunk, így azok elkezdenek kihatni a hormonjainkra, bőrünk épségére. Ennek az egész folyamatnak a következménye, hogy egyre több probléma fog kialakulni, amelynek megoldására fel kell keresnünk orvosokat, akik gyógyszeres kezelésekkel, különféle terápiákkal segítenek orvosolni a panaszainkat – persze busás árért.
Nehéz elkerülni az illatanyagokat, hiszen szeretjük mindannyian, hogyha illatosak vagyunk, mint egy gyümölcskosár, vagy frissek vagyunk, akár a tenger illata, de természetes illatanyagokkal és kozmetikumokkal is illatozhatunk úgy, mint az előzőleg felsoroltak. A környezetvédelemre mindez olyan formában hat ki, hogy az emberi igényekért és a legújabb termékekért, amik piacra kerülnek, mind-mind a természet fizet meg. Egyre több fát kell majd kitermelni, egyre több vizet fogunk felhasználni, aminek következtében új korlátozásoknak lesz meg a böjtje. Ilyen lehet például a vízfelhasználás mennyiségének szabályozása, a földek beépíthetőségének korlátozása, a műanyagelőállítás visszaszorítása, ugyanis a környezetünk nem fog tudni többet termelni, ha nem adunk neki vissza csak, elveszünk.
Ha belépünk a szupermarketbe, fel sem tűnhet, de vannak olyan, nem éppen környezettudatos csomagolások, minthogy például a gyümölcs műanyag, átlátszó fóliába van csomagolva, megszabadítva a természetes „csomagolásától”. Amelyek napjainkban terjednek, az a kukorica, banán (kg-ra osztva), különféle gyümölcsök meghámozva és még sorolhatnánk. Lehet, hogy szemünknek esztétikus látvány nyújt, hogy szépen be vannak csomagolva, de ha belegondolunk, teljesen felesleges, ugyanis ezeknek a finomságoknak meg van a maga saját természetes csomagolása.
Ugyanez érvényes a fagyasztott zöldségekre, gyümölcsökre. Ezek az élelmiszerek különböző folyamatokn esnek át, hőkezelésen, vegyszeres tisztításon és tartósításon, hogy szép állapotban találkozzunk velük, miután kibontjuk őket a műanyag zacskókból. Ezeket feldolgozott termékeknek hívjuk, és hosszútávon káros hatással lehetnek az egészségünkre. Felmerülhet a kérdés, hogy „Mégis hogyan jön mindez a környezetvédelemhez?”. Hát úgy, hogy ez a rengeteg vegyszer visszakerül folyóinkba, ivóvizünkbe, a termőtalajba, amely nemcsak minket, de élő- és állatvilágunkat is elpusztítja, leépíti szépen lassan.
Ha már így átnyálaztuk a kemikáliák és a vegyszerek veszélyeit, beszéljünk a vízről, hiszen a víz is a környezetvédelem fenntartásának egy nagyon fontos lételeme. Hazaérünk kedves kis otthonunkba egy fárasztó nap után, a bevásárlást elvégezve, nekiállunk az ebédnek. Kibontjuk a csomagolt ételeinket, megmossuk és idővel elkészül a finom lakoma. Az ebéd vagy vacsora után veszünk egy jó forró fürdőt vagy zuhanyt, kipróbáljuk az új tusfürdőt és sampont, amit a reklámokban láttunk és a drogériából be is tudtunk szerezni. – Nade hová kerül a lemosott kosz és vegyszer? Ez egy nagyon fontos téma, tekintettel arra, hogy frissvíz készletünk évről-évre egyre kevesebb a klímaváltozás és a túlnépesedés miatt. A víz, ami lefolyik, a csatornába kerül, ahonnan az tovább vándorol a szennyvíztisztítóba, ahol részben ugyancsak kémiai vegyszerekkel tisztítják meg az általunk elhasznált vizet.
Mit tehetünk a változás érdekében?
Hogyan óvjuk meg a Földet? Néhány egyszerű lépéssel sokat tehetünk környezetünk és a saját egészségünk épségéért. Ha csak a háztartásunkban fellelhető dolgokat nézzük, akkor már azzal sokat segítünk Földünk megóvásának érdekében, ha előnyben részesítjük a környezettudatos csomagolások különböző típusait. Vagy éppen szelektíven gyűjtjük a hulladékot, komposztálunk, fákat ültetünk, a veszélyes hulladékot nem a kommunális, hanem a kijelölt lerakóhoz visszük.
Találkozhatunk igazán szép és masszív csomagolású dobozokkal, ami igencsak kedvező tud lenni a környezetvédelem szempontjából is, ugyanis, ha tárolásra ezeket a dobozokat használjuk a műanyag helyett, már nagyobb lépést tettünk a környezetvédelem érdekében, mint az emberiség 35%-a. Miért van ez így? Azért, mert az összetört műanyag dobozokat sokkal nehezebben, vagy akár nulla eséllyel hasznosítják újra, mint a szelektíven kiválogatott papírhulladékot.
Továbbá, egyre több olyan hellyel találkozhatunk, ahol vegyszereinket után tudjuk tölteni ezekben a boltokban. Ezt úgy lehet megvalósítani, hogy veszünk néhány jobb minőségű tárolóedényt, üveget, bármit, amibe lehet tölteni, így máris csökkenteni tudjuk a műanyaghulladék felhasználását és megint egy nagy lépést tettünk a környezetvédelem érdekében. Azért fontos mindezt tudatni, mivel az emberek többsége nem tud ezeknek a létezéséről sem. Illetve arról sem, hogyha eszerint a metodika szerint kezdik el az életüket élni, akkor az éves szeméttermelés mennyisége jelentősen csökkenhet.
Mielőtt valaki belekezd a környezetvédelembe és környezetének megváltoztatásába, érdemes felmérni, hogy mekkora az ökológiai lábnyoma. Az ott található szempontok szerint fel lehet mérni (akár elrettentő példaként is), hogy évente mennyi szemetet termelünk, és viszonyításképpen mutatja, hogy az emberiség átlagban mennyit termel a mi mennyiségünkhöz képest.
Mit lehet szelektíven gyűjteni?
A környezetvédelem egyik alapja a környezettudatos csomagolások és az ehhez kapcsolódó szelektív hulladékgyűjtés. Azonban vigyázni kell, hogy ne kerüljön a szelektívbe olyan, amivel inkább csak kárt okoznánk. Ilyen lehet a spirálfüzetben bennmaradt fémspirál rész, zsíros papírdarabok stb.
Talán a papír a legegyszerűbb, amit szelektíven gyűjthetünk. Papírból szinte bármilyet gyűjthetünk szelektíven, arra kell csak figyelni leginkább, hogy a műanyag, illetve szennyezett részeket távolítsuk el, mielőtt a többihez tesszük.
Fontos, hogy a műanyagot is gyűjtsük szelektíven, hiszen a műanyagtermelés van a legnagyobb kihatással környezetünk állapotára. Mielőtt a szelektívbe helyeznénk a műanyag hulladékot, gondosan mossuk át, tisztítsuk meg őket a szennyeződésektől, olajmaradványoktól, hogy a későbbiekben azt 100%-osan újra tudják hasznosítani.
Azt gondolnánk, hogy fémhulladék nem igazán keletkezik a háztartásban. Na, de gondoljunk bele abba, hogy hányszor használunk alufóliát, fémcsomagolású italdobozokat, konzervdobozokat, és még sorolhatnánk. Ugye, hogy mégiscsak előfordulnak a fémek otthonainkban is? És a legjobb, hogy ezeket is gyűjthetjük szelektíven! De csak azután, hogy gondosan elmostuk őket!
Az üvegek gyűjtése egy külön odafigyelést ölel fel, hiszen nem lehet mindegyik üveget szelektíven gyűjteni. Jó hír, hogy kedvenc boraink üvegeit gyűjthetjük szelektíven, viszont a kedvenc, de sajnos eltört porcelántányérunk nem kerülhet a szelektív hulladékgyűjtőbe. Ha többet szeretnél olvasni és megtudni a szelektív hulladékgyűjtésről, kattints ide.