A környezettudatos csomagolás világában annyi mindent találunk, hogy sokszor követhetetlenné válnak a trendek. Ezeket a problémákat csak még bonyolultabbá teszi az a tény, hogy „fenntartható”, „zöld” és „környezetbarát” fogalmaknak egyelőre nincs konkrét meghatározása. Nem nehéz belátni, hogy miért lehet nehézkesebb olyan csomagolást beszerezni, amelynek gyártása nem károsítja a Földet és káros anyagok nélkül bomlik le.
A környezetbarát definiálása
Környezetbarátnak – a pontosítás kedvéért -, olyan csomagolást lehetne nevezni, amely olyan anyagból készül, amelyet könnyedén ki lehet cserélni, megújítani vagy akár pótolni. Az öko-barát csomagolóanyagok lebomolhatnak, anélkül, hogy káros vegyületeket hagynának maguk után.
A környezetbarát nem mindig jelent anyagfelhasználást
A csomagolásmérnökök gyakran elmodják, hogy a fenntarthatóságnak több szerepe van az anyagoknál. Például az újrafelhasználhatóság. Egy doboz, amely elég tartós ahhoz, hogy többször is használják, teljesen más fenntarthatósági előnyöket kínál, mint egy otthon lebomló biológiailag lebomló csomagolás egy használat után. Az újrafelhasználhatóság egy fenntarthatósági elem, amely második lehetőséget ad egy csomagolási terméknek, és így második életet. Továbbá hosszabb ideig szolgálhatja ki a célját, így több egyszer használatos csomagolóanyagot tartva távol a körből. Az újrahasználható csomagolásnak a vállalkozások számára teljesen más jellegű előnyei vannak, mint az újrahasznosított anyagok bevezetése a fenntarthatósági politikájuk részeként.
Jogosan merülhet fel a kérdés:
Akkor milyen a környezettudatos csomagolás?
Az alábbi lista egy átfogó, de korántsem kimerítő útmutató a környezettudatos csomagolóanyagokról.
Újrahasznosított papírpulpa (karton)
A papírpulpa egy fából készült ragacsos anyag. Ezek a rostok más papírtermékekből származhatnak, amelyeket lebontottak és visszaalakítottak pulpa állapotba. Annak ellenére, hogy mennyi papírtermék kerül forgalomba, nem nehéz észrevenni, hogy az újrahasznosított papírpulpa fantasztikus öko-barát csomagolóanyagként szerepel a listán. Az újrahasznosított papírpulpa leggyakrabban hullámpapírrá vagy kartonná alakul.
Szűz papírpulpa (karton)
Az egyik hátulütője a rengeteg előnye mellett a papírpulpának az az, hogy csak annyiszor lehet újrahasznosítani, amíg teljesen elveszti az egész szerkezeti integritását. A mikroszkopikus farostok minden újrafelhasználáskor egyre rövidebbek lesznek és gyengébbek. Azonban javíthatjuk a szerkezeti integritást, ha friss és hosszú farostokat adunk a papírpulpa keverékéhez. Ezek a szűz rostok frissen vágott fákból származnak és segítik a karton tartásának a feszességét.
FSC tanúsított karton
A vállalatok és állami hatóságok egyre több garanciát vállalnak arra, hogy a kivágott fák, a papír és fa alapanyagú termékek megfelelően kezelt forrásokból származnak. A Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa (FSC®, Forest Stewardship Council®) által kidolgozott tanúsítási rendszer lehetővé teszi annak megállapítását, hogy a vizsgált fa alapanyagú termékek felelősen kezelt erdőkből és gazdaságokból származnak-e. Ez a rendszer megköveteli a fenntartható fejlődés és a folyamatos fejlesztés alapelveinek alkalmazását az erdőgazdálkodásban és a nyomon követhetőség biztosítását a tanúsított erdőkből származó fákat felhasználó kereskedelmi és feldolgozó cégeknél. Függetlenül attól, hogy a csomagolásunk részben vagy teljesen szűz vagy újrahasznosított anyagokból készül, a Forest Stewardship Council (FSC) tanúsítványok azt mutatják, hogy a környezettudatos csomagolás etikusan termesztett és arányosan kezelt papírpulpa felhasználásával készült. Ha az pulpából készült, a jelzés azt jelzi, hogy legalább 80% újrahasznosított anyagból készült. A szűz rostok esetében a tanúsítvány azt jelzi, hogy ezek a szűz rostok fenntarthatóan termesztett és etikusan kezelt fákból származnak.
Az FSC két megoldáson alapszik: az erdőgazdálkodási tanúsítványt a természetes vagy telepített erdőket művelő vállalatok számára dolgozták ki, de a beszállítói láncba tartozó partnerek is megszerezhetik; a felügyeleti lánc (Chain Of Custody, CoC) tanúsítványt a fa alapanyagú termékeket használó vállalatok számára dolgozták ki (pl. bútorgyártók, kiadók, cellulózgyártók, és minden faipari terméket előállító vállalat ide sorolható), hogy igazolni tudják a faanyag származásának nyomon követhetőségét. Ennek óriási előnyei közé tartozik, hogy növeli a bizalmat a fogyasztók oldaláról és a márka arculatának erősítéséhez is jócskán hozzájárul.
Komposztálható
A komposztálható csomagolás olyan csomagolási forma, amely azért vált népszerűvé, mert 100%-ban lebomlik, és nem hagy káros vegyületeket maga után. A kukorica, a cukornád, a répa és a cékla a leggyakoribb növényi alapanyagok, amelyekből komposztálható csomagolás készül. Ideális esetben a komposztálható csomagolásnak otthoni komposztban 180 nap alatt, vagy kereskedelmi létesítményekben 90 nap alatt kell lebomlania.
Kender
Az EU és az amerikai törvényhozók egyre inkább kezdik átlátni a kender értékét és jövedelmezőségét, így ez egy olyan anyag, amely nagy népszerűségnek örvendhet és felhasználásra kerülthet az öko-barát csomagolóeszközök iparágában. A kender növény hurkja és cellulózja teljesen biológiailag lebomló bioplasztikumot képezhet, amely legfeljebb 6 hónap alatt bomlik le a hulladékban.
Gomba
A gombacsomagolás mezőgazdasági hulladékot használ, amelyet a micélium, vagyis a gomba gyökerei tartanak együtt. A folyamatot nagyon környezetbarátnak tartják. Szerves hulladéktermékeket kombinál más szerves termékekkel, amelyekhez kevés erőforrást igényel a növekedés. Biológiailag teljesen lebomló is. A gombacsomagolás olyan potenciállal bír, hogy az Ikea már több éve bevezette, ezzel csökkentve a szénlábnyomát és jelentősen megkönnyítve a csomagolt dobozok előállítását és felhasználását.
Hínár
A hínárban és az algákban egy zselés anyag található, amit agar-agarnak hívnak. Ennek az anyagnak több alkalmazási lehetősége is van, leggyakrabban a főzés során használják, ahol vegetáriánus alternatívaként használható a zselatin helyett. Azonban az anyagtechnológiai fejlődés robbanásszerű tempójával az agar az algából és a hínárból használható már kötőanyagként is, hogy összetartsa a növényi hulladékot – főleg kukorica és búza eseteiben – és különböző formákat, valamint rugalmas csomagolási formákat hozzon létre.
Kraft papír
Ahogyan a karton, a kraft papír is papírpulpa alapanyagból készül. Azonban a kraft papír szélesebb körű anyagokból is készülhet. Más szavakkal, a fákból készült pulpa létrehozásának maradványait kraft papírrá lehet alakítani. Továbbá, mivel a kraft papírban lévő rostok erősebbek és más alakúak, a „gyengébb” típusú ragasztókat lehet használni a pulpa kötésére, ami felgyorsítja a lebomlást.
A környezettudatos csomagolás nem arról szól, hogy újabb alternatívák feltalálásával álljunk elő. Ha kisvállalkozásunkkal új fenntartható csomagolási formát szeretnénk bevezetni, fontos megjegyezni, hogy ennek azért nem feltétlenül kell bonyolultnak lennie. A környezetbarát csomagolóanyagok, mint a kender, a hínár és a gomba forradalmasítják a csomagolóipart és a technológia előrehaladásával egyre több alternatívával találkozhatunk majd a jövőben. Azonban ma még sok kiskereskedő számára ezek elérhetetlen megoldásoknak tűnhetnek. Ha nehézséget okoz olyan öko-barát csomagolóanyagokat találni, amelyek nem bírnak káros tényezőkkel környezetünkre nézve (és közben megfizethető csomagolóanyagot is szeretnénk), akkor semmiképp se hagyjuk figyelmen kívül a legszerényebb öko-barát csomagolóeszközt: a kartondobozt.
Papírrost bőségesen van, naponta több tonna szűz és újrahasznosított termék készül ezeknek köszönhetően. Az az infrastruktúra, amely az anyag létrehozására, újrahasznosítására és újrafelhasználására szolgál egyre hatékonyabb, és majdnem minden iparág –bele értve az óriáscégeket és a kezdő kisvállalkozásokat- mind egyaránt támaszkodnak rá.