Rendszerint nem is tudjuk mekkora fába vágjuk a fejszénket, amikor költözés előtt állunk. Jól jönnek ilyenkor a költözés tippek, hogy tanuljunk azoknak a hibáiból, akik már átestek jónéhány költözésen. Költözni nem egyszerű dolog, sok fáradtsággal és vesződséggel jár, felborítja az addigi életünket. Nem csak azért, mert egy nem éppen mindennapos tevékenységről van szó, hanem azért is, mert költözés után általában valami új kezdődik, máshogy folytatódik az életünk. Nézzük meg, hogy melyek azok a költözés tippek, amelyek hasznosak lehetnek, mielőtt belevágnánk az embert próbáló folyamatba.
Lomtalanítás
Sokan nem is tudják, hogy az évek, esetleg évtizedek alatt mennyi mindent halmoztak fel a lakásukban. Tárolják a dobozokban, szekrények és fiókok mélyén azokat a tárgyakat, amelyekre már talán nem is emlékeznek. Ha van időnk, akkor a költözés tippek közül a legfontosabb, hogy lomtalanítsunk. Dobjunk ki mindent, amire már nincsen szükségünk. A használható dolgokat akár el is adhatjuk, meghirdethetjük holminkat a különböző internetes felületek egyikén is. Általánosságban azt mondhatjuk el, hogy amit már legalább 3 éve nem kerestünk, arra valószínűleg már soha nem lesz szükségünk. Bátran szabaduljunk meg hát mindentől, ami eddig sem hiányzott a mindennapi életünkből.
Az új lakás felmérése, a bútorok helye
Ha új lakásba költözünk, gondoljuk át, hogy melyik bútorunk pontosan melyik helyiségbe fog kerülni. Mérjük le, hogy a bútor tényleg be fog-e férni oda, ahová tervezzük beállítani. Nincs annál bosszantóbb, amikor ott állunk az új lakásunkban és a költöztetőkkel együtt jövünk rá, hogy bizony a szekrénysorunk 10 centivel hosszabb, mint a kiszemelt fal. Szánjunk időt a tervezésre, elkerülve ezzel a későbbi fejfájásokat. Különösen érdekes lehet ez a nagyobb háztartási gépekkel: mosógép, hűtő, fagyasztó. Ha ezeknek nincs megfelelő helyük, akkor nagy bajban lehetünk.
Szerezzünk be elegendő csomagolóanyagot
A költözés tippek közül nem maradhat ki a megfelelő csomagolóanyagok kiválasztása. A legjellemzőbb megoldás a kartondoboz, hiszen ez alkalmas a legtöbb féle holmi becsomagolására. Ruhákhoz érdemes közepes méretű műanyag vagy textilzsákokat használni. Ez azért is praktikus, mivel nagyon jól ki lehet velük tölteni a teherautón a dobozok és a bútorok között fennmaradó réseket. Ha a ruhákat gyűrődésmentesen szeretnénk szállítani, akkor természetesen megtehetjük ezt vállfákon, csak ebben az esetben ne felejtsünk el zsákot húzni a vállfára, így is védve a ruhákat. A dobozok és zsákok mellett gondoskodnunk kell az ezeket lezáró anyagokról is. Ez lehet spárga, madzag is, de sokkal praktikusabb ragasztószalagot használni. Míg az előbbiek könnyen beakadnak vagy elszakadnak pakolás közben, a ragasztószalag esetében ilyentől kevésbé kell tartanunk. Mindig úgy számoljunk a beszerzendő csomagolóanyaggal, hogy 10-15%-kal többet veszünk, mint azt szükségesnek gondoljuk. Így elkerülhetjük a bosszankodást a pakolás vége felé, amikor a dobozaink már elfogytak, de az utolsó szekrény, tele könyvekkel még előttünk áll.
Feliratozzuk a dobozainkat
Ha nem akarjuk, hogy az új lakásban egyre idegesebben bontogassuk az egyforma dobozokat, akkor fogadjuk meg a költözés tippek közül a következőt is. Minden egyes dobozt és zsákot lássunk el feliratokkal. Természetesen írjuk rá a legfontosabbat, hogy mit is tartalmaz a dobozunk. Érdemes azonban azt is felírni, hogy a benne szállított holminak melyik szobában lesz a helye. Így a szállítók a költözéskor már egyből oda tudják vinni, nekünk ezzel sem kell bajlódnunk. Ezen túl azt is tüntessük fel, hogy mennyire fontos a doboz tartalma, már a költözés napján, vagy hetén szükségünk van a tartalmára, esetleg hetekig bontatlan maradhat a doboz.
Gondoljuk végig a szállítási útvonalat
Még jóval a költözés tervezett dátuma előtt gondoljuk végig, hogy miként jutnak el a dobozaink és bútoraink az új helyükre. Vajon kiférnek-e a szekrények és nagyobb bútorok az ajtón? Van megfelelő méretű lift vagy cipelni kell a nehéz és méretes dolgokat? Hol tud megállni a költöztető teherautó? Az új lakásnál is lehet parkolni? Lépcsőzni kell a 10. emeletig vagy éppen van egy szűk lépcsőforduló, ahol nem férnek el a nagyobb tárgyak? Ezeket a kérdéseket érdemes előre átgondolni, nehogy a költözés napján kelljen improvizálnunk és egy lépcsőházban szétszerelnünk valamelyik bútorunkat.
Válaszuk ki előre a költöztetőket
Ne hagyjuk az utolsó pillanatra a költöztetők kiválasztását. Minél előbb gondoskodunk arról, hogy legyen valaki, aki cipeli a csomagjainkat, annál több lehetőségből választhatunk. Nagyon fontos, hogy ne az először megtalált céget válasszuk, hanem kérjünk be több árajánlatot. Érdemes legalább három vagy négy költöztető cégtől ajánlatot kérni és összehasonlítani az áraikat. Merjünk kérdezni, hányan pakolnak, a parkolási díjat ki fizeti, milyen biztosításuk van, és még sok egyéb kérdés felmerülhet, amiket tisztázni kell a választás előtt.
Készítsünk egy túlélő csomagot
Bármennyit is készültünk a költözésre és hiába gondoljuk azt, hogy mindent alaposan megterveztünk, a költözés jellemzően egy nagy tortúra. Halomban állnak a dobozaink, miközben idegenek rakosgatják őket és hamarosan már azt sem tudjuk, hogy mit hova pakoltunk. A költözés tippek közül nem maradhat ki egy túlélő doboz. Ez egy olyan doboz, amelyikbe belerakjuk a személyes iratainkat tárgyainkat, kulcsainkat, fogkefénket és általában mindent, amire az első 24 órában szükségünk van és nem szeretnénk, hogy egy teherautó rakterében utazzon. Ezt a dobozt tegyük külön és a költözéskor legyen mindig nálunk, ne a többivel együtt utazzon. Lehet esetleg egy második ilyen dobozt is összeállítani, amibe egy napi élelmet és innivalót teszünk. A költözés napján a legutolsó dolgunk lesz egy meleg ebédet vacsorát készíteni a kipakolatlan holmik között, viszont ennünk kell valamit. Nagy segítség ilyenkor egy kis elemózsia, ami elegendő a költözés napjára, esetleg másnap reggelre is.
Egyéb hasznos költözés tippek
Vannak persze más költözés tippek is, ezek közül válogattunk egy csokorra valót:
- a lapra szerelhető bútorokat lehetőleg szereljük szét, főleg a nagyobbakat, költözéskor ezek könnyebben sérülhetnek,
- ha nem szerelünk szét egy bútort, mindenképpen pakoljuk ki és ragasszuk le az ajtókat, fiókokat,
- egyik dobozba se tegyünk 25 kg-nál több terhet, nehéz is felemelni őket és könnyebben ki tudnak szakadni,
- a dobozok aljába tegyük a nehezebb tárgyakat és könnyebb, puhább anyagokkal béleljük ki az üres helyeket
- bátran használjunk térkitöltő anyagokat a dobozokban a rések kitöltéséhez
- a bontott vegyszeres flakonokat külön-külön csomagoljuk be zacskókba is, hogy biztosan ne szennyezzenek be semmit
- a nagyobb háztartási gépekben (mosógép, illetve mosogatógép) általában víz van kikapcsolás után is, ezeket szereljük szét még a költözés előtt
- a hűtőszekrény tartalmát pakoljuk ki még a költözés előtt és lehetőleg egy barátunknál vagy rokonunknál tároljuk a romlandó ételeket néhány napig.
Ha nem az utolsó pillanatra hagyunk mindent, így a dobozok bepakolását sem, sokkal nyugodtabban, kevesebb idegeskedéssel tudunk költözni.
Praktikus és minőségi dobozok, kis és nagy tételben, költözők és költöztetők számára megtalálható a Buda Doboz kínálatában.
Használjunk jó minőségű költöztető dobozt és bátran töltsük ki a törékeny tárgyak közötti réseket hullámpapírból készült térkitöltővel.