Doboz méretek: fontos, hogy tisztában legyünk azzal, pontosan mit értünk egy doboz méretein. Ez különösen akkor fontos, ha frissen induló webáruházunk van. A megfelelően kiválasztott doboz méret megkönnyíti a logisztikai folyamatokat, így több időnk és energiánk marad magára a termékre! Mi nemcsak a kivitelezésben, de az esztétikus és környezettudatosan gyártott dobozok tervezésében is állunk rendelkezésére!
Doboz méretek: hogyan adják meg?
Ha szeretnénk megtudni, hogy pontosan mekkora a tárolókapacitása egy doboznak, a következő adatokkal dolgozhatunk: H, SZ, M. (Fontos a sorrend!)
Három adatot fogunk látni, az első a doboz hosszát, a második a szélességét, a harmadik a magasságát fogja jelölni. Lényeges, hogy ezek a doboz belső méretei és milliméterben kapjuk meg.
Ha a nemzetközi jelölést nézzük, ott az alábbi jelöléseket találjuk:
Length (L) x Breadth (B) x Height (H)
Length (L) = the longer dimension at the opening
Breadth (B) = the shorter dimension at the opening
Height (H) = the dimension from the top of the opening to
the base
A szélességet egyes esetekben nem B-vel, hanem W-vel jelölik (Width), de továbbra is ez lesz a középső adat. Hogy kicsit bonyolultabb legyen a helyzet, ha amerikai méretezéssel kell dolgoznunk, fontos, hogy ott inch-ben fogjuk megkapni az adatokat. 1 inch = 25,4 mm. De ha nem akarunk fejben számolni, itt egy inch-mm átváltó.
Mit jelent az ív a doboz méreteknél?
A doboz méretekhez hasonlóan az ívek méretét is milliméterben fogjuk megkapni vagy megadni. Itt arra kell figyelni, hogy az ív (illetve tábla) szélessége x hosszúsága, a szélességet a hullám menetének irányával párhuzamos méret.
Milyen hullámtípusok, hullámvastagságok vannak?
A hullámpapírokat a könnyebb megkülönböztethetőség kedvéért betűjelekkel jelölik. Van például E, B, C vagy éppen BC jelölésű papír is. Minél több és nagyobb a hullám a papírban, annál erősebb lesz a doboz, vagyis alkalmas lesz nagyobb tömegű vagy kifejezetten sérülékeny árucikkek csomagolására, tárolására.
A legtöbb hullámpapír esetében (például a fent már említett E,B,C) két sík fedőpapír között egy hullámréteg helyezkedik el, vagyos 3 rétegűek. Ha megnézzük az 5 rétegű papír keresztmetszetét, ott már két hullámot találunk, és van még a kifejezetten erős 7 rétegű alapanyag, amelyik három hullámot rejt magában. Ha még alaposabban szeretnénk elmélyülni a hullámok és rétegek világában, áttanulmányozhatjuk a doboz anyagát is egységesen tárgyaló FEFCO-katalógust.
3-rétegű hullámvastagság
E-hullám(mikrohullám)~ 1,5 mm, B-hullám~ 2,5-3 mm, C-hullám~ 3,5-4 mm
5-rétegű hullámvastagság
BE-hullám~ 3,5 mm, BC-hullám~ 5,6-6,7 mm, AC-hullám~ 8,7 mm
7-rétegű Hullámvastagság
AAC-hullám~ 13,8 mm
Doboz méretek: melyik mennyibe kerül?
Ez sok mindentől függ. Az a legcélravezetőbb, ha pontosan körülírjuk, milyen termékhez szeretnénk dobozt készíttetni, meghatározzuk a méretet, az elkészítendő mennyiséget, az esztétikai elképzeléseinket. Ezek függvényében tudunk mi is optimális árajánlatot adni.
Hogy válasszak dobozt a termékeknek?
2021-ben nem csak az számít, hogy mennyire esztétikusan és biztonságosan csomagoljuk be a termékeket, hanem az is, hogy mennyire számít környezettudatosnak a csomagunk. Minél kevesebb a felesleges hely, minél kevesebb a kitöltőanyag, annál környezettudatosabb a csomagolásunk. Ez két szempontból is fontos: a vevő azt érzi, hogy vásárlásával kevésbé szennyezi a környezetet, mi pedig szolgáltatóként hitelesen képviselhetjük a környezetre figyelmes kereskedelmi stratégiát.
Amennyiben rendszeresen szükségünk van dobozokra, a következőket érdemes végiggondolni.
- Mennyire sztenderd a termékek mérete, amit küldeni szeretnénk?
- Mennyire sztenderd a mennyiség, amit tőlünk rendelnek?
- Előfordul-e, hogy egy adott termékhez egy másik terméket is be kell csomagolnunk?
- Hogyan tudjuk esztétikusan elhelyezni a terméket a dobozban?
Sőt, a praktikus funkció (vagyis a termék védelme) mellett további módszerekkel varázsolhatjuk egyedivé a csomagolást. A különböző fülek és doboztetők kialakításával egyszerűbben lehet kezelni a csomagot és dekoratív megjelenést kölcsönöz a termékünknek. Trükkös (és jól megtervezett) kivágásokkal tehetjük vizuálisan még izgalmasabbá a csomagolást!
Lehet-e egyedi méretű dobozt rendelni?
Lehet, sőt vannak esetek, amikor kifejezetten érdemes egyedi dobozokat gyártatni! Ilyenkor a tervező, kivitelező cég számára két dolgot kell minél pontosabban tisztázni:
Mi az, amit be szeretnénk csomagolni?
Fontos, hogy tudjuk, mi kerül a dobozokba, mivel ez az információ fogja meghatározni a tervezés folyamatát. Nem mindegy, hogy sütemény, üvegpohár, illóolajok apró üvegcsében vagy ruha kerül a dobozba! Ha már tudjuk, mi a termék, egyszerűbb lesz a felhasználandó alapanyagok fajtájának és minőségének kiválasztása is!
Mekkora legyen az egyedi doboz?
Ha már tudjuk, mi az, amit be kell csomagolni, határozzuk meg pontosan a méretét, illetve azt, hogy mekkora tartozékokat szeretnénk egybe csomagolni. A gépek milliméteres pontossággal dolgoznak, így ahhoz, hogy végül ne csak esztétikus, de méretben is illeszkedő dobozkat kapjunk, adjuk meg milliméterben a kívánt dobo belső méreteit.
A tudatosan kialakított gépparknak köszönhetően a Buda Doboznál akár tíz doboz gyártását is költséghatékonyan tudjuk kivitelezni, de természetesen nem okoz gondot akár több ezer doboz elkészítése sem az előre egyeztetett határidőn belül.
Fontos a sorrend: a méreteket milliméterben adják meg, először a hosszúság, majd a szélesség, végül a magasság adatait látjuk. H x SZ x M
Ez a doboz típusától és a megrendelt mennyiségtől is függhet.
A praktikus, gazdaságos és környezettudatos csomagoláshoz elengedhetetlen a megfelelő méretű dobozok ismerete és használata.