Akár egy kisméretű árut kell eljuttatnunk csomagküldéssel külföldre, akár egy webáruház üzemeltetőjeként számos küldeményt kell elküldenünk minden nap, lényeges a kérdés: mibe is csomagoljunk? Sok lehetőség áll rendelkezésünkre, ha ki akarjuk választani a tökéletes megoldást. Ezért is érdemes áttekinteni az egyes megoldások előnyeit és hátrányait, ha jól választunk sok későbbi problémától kímélhetjük meg magunkat. A termékek csomagolása sokaknak csak egy probléma, amin jobb minél hamarabb átesni, de a megfelelő csomagolás kritikus lehet a szállítás alatt.
Miben különbözik a külföldi és a belföldi csomagolás?
Röviden: nem sokban. Bármilyen célállomásra is kell eljuttatnunk a termékünket, bármilyen útvonalon is fog utazni, nekünk mindig a legjobb megoldásra kell törekednünk. Manapság már nem sokban különbözik egy belföldi szállítás vagy a csomagküldés külföldre. A csomagolásnak olyannak kell lennie, hogy biztonsággal megvédjék a termékünket a teherautó, a konténer, a repülő, vagy éppen a hajó rakterében. Talán csak a hosszú tengeri szállítás esetén kell a szokottnál is gondosabban átgondolnunk a csomagolást, hiszen a sós levegő károsíthatja az árunkat. Különösen az elektronikai termékek vagy a korrózióra különösen érzékeny dolgok esetében figyeljünk a megfelelő csomagolásra.
Milyen csomagolóanyagot használjunk?
A hosszú út során elképzelhető, hogy többször átrakodják az árunkat. Ilyen esetekben mindig sérülésveszélynek van kitéve a csomagunk, vagyis jól kell megválasztani a felhasznált csomagolóanyagot. A nagyobb és értékesebb gépek és berendezések esetében gyakran használnak fa alapú csomagolásokat, ládákat. Ezek biztos védelmet nyújthatnak a drága árunak, vigyáznak rá akkor is, amikor azok tőlünk már több ezer kilométerre vannak. Ilyen esetekben gyakori az egyedi megoldások alkalmazása, a fából készült csomagolást gyakorlatilag egyedileg a szállítandó áru köré építik. Ha azonban valamilyen kisebb vagy közepes terméket szeretnénk messzire eljuttatni, akkor nincs szükség ilyen nehéz és drága megoldásokra. Ezekben az esetekben hódít a műanyag és a hullámpapír. Ha megnézünk bármilyen külföldre induló teherautót, repülőt, vagy éppen egy tengerjáró hajót, a kisebb méretű darabáruk szállításánál ez a két anyag a meghatározó. Ha a csomagküldés külföldre irányul, akkor ismernünk kell ezen anyagok előnyeit és hátrányait.
Műanyagok
Sok esetben a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás lehet, ha műanyag zacskókat, zsákokat használunk vagy éppen valamilyen műanyag fóliával tekerjük be az árunkat. A csomagküldés külföldre szállítandó termékeknél praktikusan megoldható ilyen olcsó anyagokkal, de a műanyagok felhasználásának számos hátránya is van. Műanyag csomagolóanyagok jellemzően akkor használhatóak, ha a termék jellege nem követeli meg a különleges védelmet, nincs szükség arra, hogy külön dobozba helyezzük és esetleg még jól ki is párnázzuk azon belül. Ha azonban olyan árut küldünk, amelyik a szállítás, de különösen az átrakodások alatt megsérülhet, akkor a műanyag nem jó megoldás. Ekkor olyan csomagolást kell választanunk, amelyik meghatározó védelemmel látja el a termékünket.
Ugyancsak problémás lehet egy egyszerű műanyag zacskó használata, ha webáruházat üzemeltetünk. Az interneten rendelő fogyasztókra kiemelten jellemző a környezettudatos szemlélet. Nem biztos, hogy építi a márkánk jó hírét, ha a termékünk egyszer használatos műanyag csomagolóanyagba érkezik meg. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a csomagot ellátják a gyártó logójával vagy valamilyen felirattal. Ezek a márkajelzések is sokkal kevésbé láthatóak és értelmezhetőek egy gyűrődő műanyag zacskón, mintha egy merev falú dobozon látnánk.
Hullámpapír
Mindegy, hogy a csomagküldés külföldre vagy belföldre irányul a hullámpapír csomagolóanyagok tökéletes választásnak bizonyulhatnak. Nem véletlen, hogy az utóbbi évek egyik sikertermékéről van szó. Maga a hullámpapír egy viszonylag régi találmány, már a XIX. század óta létezik, és számtalan formában segíti a termékek csomagolását. A papír- és csomagolóipar különböző méretekben és vastagságokban gyártja, a pontosan ismerjük az egyes fajták tulajdonságait és ezért azt is tudjuk, hogy a különböző termékekhez milyen hullámpapírt kell használni.
Kartondobozok előnyei
A kartondobozok számos előnye közül érdemes néhány olyat kiemelni, amelyek meghatározóak a hosszú távú szállításoknál. Könnyű anyagról van szó, vagyis nem terheljük vele feleslegesen a szállítóeszközt, kicsi a csomagolásnak betudható extra súly. Ez azt is jelenti, hogy a pénztárcánkat is kíméli, hiszen sok esetben a szállítandó áru súlya határozza meg a szállítás költségét. Kicsi súlyához mérten viszont elég erős anyagról van szó. A szerkezete úgy van kialakítva, hogy meglepően nagy tömegű áru is biztonságosan becsomagolható vele. Már a három rétegű kartondoboz is megfelelő védelmet nyújthat a legtöbb áruféleségnél, de léteznek 5, sőt 7 rétegű hullámlemezek is. Ezeknél már nem csak egy, hanem kettő, vagy akár három hullámosított réteg is található, vagyis igazán erős védelmi funkciót látnak el.
További előny a csomagunk megjelenése. A műanyag zacskóhoz képest merev falú kartondoboz sokkal kedvezőbb, minőségi képet sugároz a termékünkről. A kartondobozon úgy helyezhetjük el a logónkat, hogy azt biztosan észreveszi a csomagot kibontó fogyasztó. Ráadásul számtalan olyan kreatív grafikai megoldás létezik, amellyel felhívhatjuk a figyelmét a márkánkra. Ha a csomagküldés külföldre történik ezek a megoldások talán még fontosabbak. Egyes kutatások szerint az európai vagy észak-amerikai vásárlók jelentős része már nem csak egy sima barna dobozban, hanem márkajelzéssel ellátott csomagolásban kapja meg a rendelt termékét.
Napjainkban a legfontosabb tulajdonsága viszont az, hogy környezetbarát alapanyagról van szó. A kartondoboz használat után újra felhasználható. A mennyiben a felhasználása újból nem lehetséges, akkor szinte teljes egészében újrahasznosítható, vagyis nem terheli a környezetet. Természetesen ilyenkor figyelnünk kell arra, hogy távolítsunk el róla minden egyéb anyagot, mint például a ragasztószalagokat. Szerencsére az elmúlt évtizedekben a globális papíripar kiépítette a hullámpapír újrahasznosítás logisztikai feltételeit, így a kartondobozok jelentős része újrahasznosításra kerül. Ha azonban ez valamiért mégsem történik meg, akkor sincs akkora probléma, mint a műanyagok esetében. A papír ugyanis a természetben lebomlik, vagyis műanyag társánál jóval kevesebb ideig terheli a környezetet.
Csomagküldés külföldre – mit hoz a jövő?
Ha a külföldi csomagküldés során felhasznált csomagolóanyagok körét próbáljuk meghatározni, akkor nem tévedünk nagyot, ha a jelenlegi trendek folytatását vetítjük előre. A kartondobozok térnyerése várhatóan folytatódni fog, hiszen praktikus és gazdaságos mivoltuk számos előnnyel szolgál a csomagküldők számára. A környezetbarát megoldások pedig várhatóan az állami rendelkezések szigorodásával még inkább előtérbe fognak kerülni. Feltételezhető, hogy egyre több, egyedileg gyártott kartondoboz, egyedi logókkal és feliratokkal fog megjelenni a külföldre tartó teherautók rakterében és a tengeri konténerek mélyében. Érdemes hát felkészülnie arra minden termékgyártónak és kereskedőnek, hogy a csomagolásoknál a megfelelő minőségű, formájú és alapanyagú kartondobozt használja fel.