Ismét egy sikeres napra ébredhettünk, hiszen tovább bővült a gépparkunk egy új, nagyméretű hengerstancot telepítettünk üzemünkben. Ez a hengerstanc a legmagasabb minőségi kihívásoknak is megfelelő dobozokat képes előállítani. Büszkék vagyunk, hogy az ország legújabb ilyen gépe éppen a mi üzemünkben kezdte meg a termelést. Megrendelőink is élvezhetik a gyors és pontos munkáját, a berendezéssel még az eddigieknél is gyorsabban tudjuk kiszolgálni őket minőségi hullámpapír dobozokkal.
Mi is az a hengerstanc? Hogyan működik?
Akik nem ismerik a dobozkészítés technikai rejtelmeit, azoknak érdemes talán egy kicsit messzebbről kezdeni. Kartondobozt többféleképpen lehet készíteni, de az egyik legelterjedtebb mód a stancolás. Ezzel elsősorban nem a tető-fenék-lapolt dobozokat készítik, hanem a magasabb minőségi kategóriát jelentő önzáró dobozokat. Valahogy úgy kell elképzelnünk, mint amikor a karácsonyi süteményeket készítjük. Egy kinyújtott tésztába belenyomjuk a sütemény kiszúró formát vagy éppen pogácsaszaggatót. Ahová belenyomtuk, ott a tésztából kivágjuk a megfelelő formát, ami aztán mehet is a sütőbe. A dobozgyártás is pontosan ugyanezen az elven működik azzal a különbséggel, hogy a tésztalap helyébe egy nagyméretű papírlapot képzeljünk, a sütinyomót pedig stancszerszámnak hívják.
A stancszerszámot persze nem kézzel nyomjuk bele a papírba, hiszen az rendkívül fárasztó és pontatlan lenne, ráadásul egy nagyobb doboz esetében nem is lenne elég erőnk ezt megtenni. A kivágásra ezért gépeket használunk, amelyek különböző elveken működnek. Van olyan, amelyik nagy madárcsőr mintájára kitátja a száját és a belehelyezett papírból kivágja a dobozt, amikor becsukódik. Van olyan, amelyik egy nagy préshez hasonlóan vízszintesen belenyomja a stancszerszámot az alatta elhelyezett papírba. Illetve van olyan, amelyik hengerek közé veszi a papírt és a kivágószerszámot és a hengerek nyomják össze őket. Ez utóbbi az általunk is használt hengerstanc. A két henger éppen a megfelelő erővel préseli össze a kettőt, így a hullámpapír doboz egyenletesen, hiba nélkül kerül kivágásra a hullámlemezből. A nagyobb dobozok esetében a stancszerszám már egészen jelentős méretet – és így sújt is – képviselhet, ezért kézi erővel nehéz lenne a hengerek közé juttatni. Ennek a problémának megoldására a hengerstanc asztala olyan kis szállítószalagokat tartalmaz, amelyek egyenletes sebességgel juttatják be a stancolandó papírt és a szerszámokat a hengerek közé.
Az új hengerstancunk
Több, mint hat hónappal ezelőtt határoztuk el, hogy üzemünkbe beszerezzük az egyik legnagyobb méretű hengerstanc gépet. Habár vásárolhattunk volna használt berendezést is, mi egy teljesen új hengerstanc mellett döntöttünk. Nem akartunk kompromisszumot kötni a minőség rovására, nem szerettük volna, ha nem a legjobb minőségű termékeket tudjuk előállítani a vásárlóink számára. Nem keveset kellett várni a gép elkészültére, de úgy látjuk, hogy megérte a várakozás. Pontosan azt a minőséget képviseli, amit elvártunk tőle.
A számokat tekintve is egy tekintélyes hengerstanc érkezett az üzemünkbe. Közel 6 és fél méter hosszú, vagyis ez az egyik legnagyobb méretű gépünk. A hengerek szélessége akkora, hogy képesek vagyunk megmunkálni akár közel 3 méter széles alapanyagot is. Ez azt jelenti, hogy egészen nagy dobozok is elkészülhetnek a segítségével. Úgy gondoljuk, hogy szükség is lesz rá, hiszen a hazai megrendelőink egyre nagyobb dobozokat igényelnek a termékeik becsomagolására. A gép tömege közelíti a 2 és fél tonnát, ami már igazán tekintélyesnek számít. Mindezek mellett persze igazából a teljesítménye a fontos. A hengerstanc alkalmas arra, hogy óránként akár 750 darab új doboz gördüljön ki a hengerei közül és hagyja el üzemünket, remélhetőleg a megrendelőink legnagyobb megelégedésére. Nem elhanyagolható szempont, hogy mindezt a vágási teljesítményt egy alig 3 kW-os motor biztosítja. Így igazán költséghatékonyan tudunk dolgozni az új szerzeményünkkel.