A 21. században már elengedhetetlen, hogy a környezetbarát csomagolás megoldásait is figyelembe vegyük. Ebben a cikkben összeszedtünk néhány lehetőséget, amelyekkel te is jobban kímélheted a környezetet.
1.Csomagolj kartondobozba!
A hullámpapír az egyik legsokoldalúbb csomagolóanyag, ha be kell valamit csomagolnod, keress hozzá egy környezetbarát módon elkészített kartondobozt! De honnan tudhatod, hogy egy kartonodobozt valóban úgy készítették el, hogy minél kevesebb környezeti kárt okozzon (akár a készítés, akár a felhasználás, akár a későbbi esetleges hulladékfeldolgozás során)?
Kérdezz utána a gyártónál! A Buda Doboznál mi a nyomtatás során is kiemelt figyelmet fordítunk a környezettudatosságra ezért üzemünkben a dobozok nyomtatása vízbázisú festékkel történik. Az újrahasznosított papírok felhasználása mellett ezzel a döntésünkkel is igyekszünk csökkenteni a környezetre veszélyesebb festékek és vegyszerek felhasználását.
2.Válassz környezetbarát kitöltő anyagot!
Ez különösen abban az esetben lényeges, ha törékeny, érzékeny árut csomagolsz! A bio fagyapot például kitűnő választás, ha esztétikus és környezetkímélő térkitöltő anyagot kell választanod. Neked ajánljuk, ha
- borászként dolgozol, borkereskedelemmel foglalkozol,
- kozmetikumokat, kis üvegcséket, tégelyeket kell elküldened a megrendelőidnek,
- alapvetően természetes alapanyagból dolgozol, így a környezettudatosan elkészített kartondoboz mellett a bio fagyapit is illeszkedik az arculathoz,,
- porcelánt, kerámiát, egyéb törékeny árut postázol
- szeretsz csomagolni, ajándékot adni, gyakran készítesz ajándékkosarat
3.Válassz környezetkímélő ragasztószalagot!
Szerencsére ma már a ragasztástechnikában is találunk környezetkímélő megoldásokat. Ezek a termékek épp olyan erős ragasztási teljesítményt biztosítanak, mint a kevésbé környezetbarát ragasztóanyagok, viszont fenntartható módon állították elő. Keressük azokat a ragasztószalagokat, amelyeket újrahasznosított anyagokból, bioalapú források felhasználásával és oldószerek, fehérítőszerek alkalmazása nélkül készítettek el!
4.Csomagolj textilbe!
Ha átestél már néhány költöztetési procedúrán, biztosan tudod, milyen jótékonyan óvják a törékeny termékeket a rongyként tengődő ruhák, textildarabok. Ezt a megoldást némi esztétikai tuninggal felpörgetve meg tudod valósítani a csomagküldés során is.
Sőt, akár díszcsomagolásként is alkalmazhatod a textilt!
- többször újrahasznosíthatod, kedvedre variálhatod, szabadjára engedheted a fantáziád!
- olcsón (akár ingyen), elérhető, masszív, erősebb a papírnál,
- ha minőségi anyagot választasz, a csomagolásod éke is lehet!
5.Válaszd a lebomló csomagolóanyagokat!
A környezetbarát, lebomló csomagolóeszközök alapvetően a napfény hatására gyorsabban bomlanak el a környezetben. Lebomló csomagolóanyagok közé tartozik a keményítőből (PLA), valamint a papírből készülő zacskó, táska.
6.Válassz környezetbarát, újrahasznosított anyagokból készített terméket!
Szintén környezetbarátnak, környezetkímélőnek tekinthetők az újrahasznosított anyagot tartalmazó, vagy teljes mértékben abból készülő termékek (elsősorban zsákok érhetők el ilyen anyagból), hiszen szinte egyáltalán nem, vagy csak nagyon kis mértékben kell gyártásukhoz „új” műanyagot felhasználni. Az újrahasznosított anyag további előnye, hogy (az újrahasznosított papírral ellentétben) olcsóbbak, mint az új műanyagból készülő csomagolóanyagok.
7.Hasznosítsd újra a hozzád érkező csomagolóanyagot!
Bizony, ez is egy fontos tényező. Az újrahsznosítás is környezetbarát csomagolás! Az ember reflexből kidobná (remélhetőleg a szelektív gyűjtésbe) a címére érkező áru csomagolóanyagát. Pedig sok esetben azzal is óvjuk a környezetünket, ha nem a hulladékban végzi a csomagolóanyag, hanem egy másik csomagot véd a külső sérülésektől! Szortírozd a csomagolóanyagot: külön a dobozokat, kitöltő anyagot, és amikor te szeretnél csomagot küldeni, használd fel!
8.Műanyag kiszerelés helyett papírrekesz!
Gondoltál arra, hogy a környezetbarát technológiával elkészített papírrekesz súlya is fontos szempont lehet a szállítása során? Egy kis matek: egy műanyag kiszerelésben forgalomba hozott 10 kilogrammos gyümölcsös rekesz teljes teljes tömegének 19 %-a a csomagolás, vagyis a műanyag láda súlya 1,9 kilogrammot tesz ki, ez a szállított tömeg 19 százalékának felel meg. A hasonló funkciókkal bíró papírrekesz viszont csak 0,6 kilogramm. Vagyis a logisztikai folyamat során a szállítmány tömegének 94 százalékát teheti ki maga a termék, jelentős költségoptimalizálást lehetővé téve a felhasználók számára.
9.Környezetbarát csomagolás karácsonykor!
A karácsonyi ajdándékozás során rengeteg felesleges hulladékot hozunk létre. A zöld karácsony mozgalom célja, hogy csökkentsük ezt a mennyiséget. Vannak, akik egyszerűen úgy oldják meg ezt a kérdést, hogy nem csomagolják be az ajándékot, vagy nem is tárgyat, hanem élményt ajándékoznak. A gyerekeket (vagy a lelkesebb felnőtteket) azonban nem kell megfosztanunk a kicsomagolás élményétől! Kiterjeszthetjük a Csomagolj textilbe! elv kreativitását egy-egy nagyobb méretű tárgy becsomagolásánál: takarót, lepedőt is felhasználhatunk, műanyag masni, szalag helyett spárgát, tobozt alkalmazhatunk díszítő elemként.
10.Less el néhány ötletet a zero waste-mozgalomtól!
Számtalan jó ötletet leshetünk el egy első hallásra radikálisnak tűnő mozgalom követőitől. Ők arra törekednek, hogy minél kevesebb hulladék termelődjön a háztartásukban. A hulladékmentes élet nem egy állapot, hanem egy szándék. Viszont azzal sokat tehetsz a környezetedért, ha igyekszel csomagolásmentes boltban vásárolni, saját ételhordót vinni az elviteles ételhez, nem kérsz/vásárolsz plusz szatyrokat, zacskót, műanyag tartót a bolti, piaci vásárlás során, hanem saját táskát, kosarat, szatyrot viszel magaddal. A hulladékfeldolgozás során pedig szelektálj tudatosan, és komposztálj a kertedben vagy keress komposztáló kertet a lakóhelyedhez közel!
A környezetbarát csomagolás módjaival rövid távon redukálhatjuk a háztartásunkban a hulladékot, hosszú távon pedig csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat és élhetőbb környezetet teremtünk magunk körül.
Attól, hogy környezettudatosan állítják elő, újra fel lehet használni és gyorsabban bomlik le, mint a műanyag eszköz.
A bio térkitöltő anyag, a textil vagy az újrahasznosított kartondoboz mind hasznos és kreatív ötlet.
A környezetbarát technológiával előállított kartondoboz a gyártás és a felhasználás során is kevésbé terheli a környezetet.