A szállítmányozás és a fuvarozás gyakran keveredik a köznyelvben. A két fogalomnak szoros kapcsolata van egymással, de nem felcserélhetők! Ha le akarjuk egyszerűsíteni: a szállítmányozó végzi a szellemi háttérmunkát, a fuvarozó pedig fizikailag valósítja meg a termék szállítását.
Mi a szállítmányozás?
A szállítmányozó az, aki megtervezi a termékek elszállításának leghatékonyabb módját, leszervezi a fuvart, biztosítja a fuvarozáshoz szükséges feltételeket és képviseli a megbízója érdekeit. Egy másik definíció szerint: „A szállítmányozás az árutovábbítás folyamatának megszervezése, melynek célja hogy a küldemény a lehető legkisebb költséggel, legbiztonságosabban, a megfelelő időben a legoptimálisabban jusson el a rendeltetési helyre. A logisztika egyik ágának tekinthető.”
Szállítmányozással már az ókorban foglalkoztak, de a középkorban találjuk nyomait a tudatosan szervezett szállítmányozásnak, amely már összekapcsolódott a bizományosi és a pénzkezelési feladatokkal is. Aztán az iparosítás és a közlekedés-technológiai fejlődés kiteljesedésének köszönhetően a 19. század közepétől pörgött fel ennek a szakterületnek a fontossága.
Mik a feladatai?
A szállítmányozó alapvetően a szellemi tőkéjét használja és értékesíti. Vagyis ő az, aki felméri a megrendelő igényeit: milyen árut, honnan hová, milyen feltételekkel, milyen időtartamon belül kell eljuttatni. Tisztában van a közlekedési és a csatlakozó infrastruktúra naprakész információival kapcsolatban, és kiajánlja az ügyfélnek a leggyorsabb, legbiztonságosabb és leggazdaságosabb módját a szállításnak.
Ahhoz, hogy az ügyfél valóban megkapja ezt a szoltáltatást, olyan szállítmányozót kell megbíznia, akinek megvan a feladat ellátásához szükséges közlekedési, fuvarjogi, fuvarozási, földrajzi, emberi ismerete. Szükséges még hozzá a kiterjedt nemzetközi kapcsolati háló és a megoldásközpontú, gyors reakcióképesség a váratlan helyzetk kezelése során. A szállítmányozó az áru fuvarozásának megszervezését bizományosként vállalja, vagyis a megbízó nevében jár el, vagyis a saját nevében, de megbízója költségére és kockázatára köti meg az áru szállításához szükséges szerződéseket a fuvarozókkal és egyéb alvállalkozókkal, valamint gondoskodik arról, hogy a hatósági előírásokat betartsák a fuvarozás során (ilyen lehet például vám, növényegészségügyi , környezetvédelmi stb.)
A nemzetközi szállítmányozás szerepe a külkereskedelemben
Külkereskedelmi szempontból rendkívül fontos szerepe van a szállítmányozásnak.
Az 1920-as évekig a szállítmányozó cégek saját okmányokkal, iratokkal dolgoztak a feladatokat esetenként másként végezték el. 1926-ban létrehozták a FIATA-t (Fédération Internationale des Associations des Transitaires et Assimilés – Szállítmányozó Szövetségek Nemzetközi Föderációja) azzal a céllal, hogy egyesítsék a különböző országokban működő szállítmányozó szervezeteket. A fizikai áruk szállítására kötött külkereskedelmi szerződésekben ezeket a területeket részletezik minél pontosabban:
- az áru megnevezése,
- minősége,
- mennyisége,
- csomagolása,
- jelölése,
- a szállítás (átadás) határideje, helye, esetleg módja,
- az eladó teljesítését igazoló és a vevő számára szükséges egyéb
okmányok, - a fizetés pénzneme, módja és határideje, valamint
- az áru ára (amely mindezen feltételekkel összefügg).
Nagyon fontos tisztázni ezeket a tételeket, és a felelősségi köröket! No meg itt is fontos szerepet kap a fuvarozás és a szállítmányozó fogalmának szétválasztása! Nem mindegy, hogy egy fuvarozás közben bekövetkező esetleges kárért a szállító vagy a fuvarozó tartozik-e felelősséggel!
Milyen részterületei vannak?
Több módon is fel lehet osztani a szállítmányozás területeit. Mivel nem lehet elvárni minden egyes speditőrtől (ez a másik elnevezése a szállítmányozónak), hogy minden terület összes hatályos szabályával tisztában legyen, általában a következő területekre specializálódnak.
- Vasúti szállítmányozás
- Közúti szállítmányozás
- Tengeri szállítmányozás
- Folyami szállítmányozás
- Légi szállítmányozás
speciális szállítmányozási tevékenységet végzők:
- Gyűjtőforgalmi szállítmányozók
- Vásári és kiállítói szállítmányozók
- Kombinált fuvarozási feladatot ellátó szállítmányozók
Működési területük szerint vannak:
- belföldi szállítmányozók
- és nemzetközi szállítmányozók
A forgalom iránya szerint megkülönböztetjük:
- az export szállítmányozókat
- és az import szállítmányozókat.
A tengeri árufuvarozás esetében jellemző, hogy terület vagy útvonal szerint is szakosodnak a speditőrök. Van, aki Dél-Amerikában, más Távol-Keleten épített ki kapcsolati hálót, hasonló specializálódás előfordul a szárazföldi szállítmányozás piacán is. És vannak olyan árutípusok, amelyek különleges szakismeretet, kezelést igényelnek, pl. élőállat, veszélyes anyag szállítása vagy éppen a hűtőfuvarozás.
Milyen esetben érdemes megbízni egy szállítmányozó céget a fuvarozás megszervezésével?
A kisebb vagy közepes méretű cégek gyakran maguk oldják meg, szervezik meg azokat a feladatokat, amelyeket egy nagyobb volumenű cég esetében már szállítmányozó végez. Épp ezért gyakran nem is találkoznak ezzel a fogalommal, ők általában csak a fuvaros cégekkel fognak szerződni. De lássuk, hogy milyen előnyei vannak, ha valaki szállítmányozóval szervezteti meg az áruszállítást:
- Ha az a célja, hogy a legkedvezőbb fuvardíjak és fizetési feltételek mellett szállíttasson.
- Csökkenteni lehet az áru egységére jutó fuvardíjat, rakodási költséget és el lehet kerülni, hogy a nem megfelelően becsomagolt árut újra kelljen csomagolni. Amennyiben a saját termékéhez tervezett, egyedi hullámpapír dobozokat rendelne, ne habozzon, keressen minket! A szállítmányozó az áru és a fuvareszköz ismerete birtokában az adott körülményeknek legmegfelelőbb csomagolást és fuvareszközt tudja hozzárendelni, és arról is gondoskodhat, hogy az árut a legbiztonságosabban és a fuvardíj szempontjából legkedvezőbben rendezzék el a szállító eszközön.
- Látszólag egyszerűnek tűnik a-ból b-be eljuttatni egy szállítmányt. Viszont nem mindegy, hogy mennyi vesződséggel, plusz idővel és költséggel jár ez a folyamat. A szállítmányozó földrajzi és tarifaismeretének, fuvarpiaci információinak, szállítmányozói kapcsolatainak, árinformációinak köszönhetően viszont gazdaságosabb, gördülékenyebb és biztonságosabb lesz a fuvarozás.
- És még egy fontos dolog: ha sürgős vagy más szempontból érzékeny a fuvar, akkor gyakran csak egy jól képzett, jó kapcsolatokkal rendelkező szállítmányozó segíthet abban, hogy ne fizessünk ki aránytalanul sok pénzt a szállíttatásért.
Ezeket az elméleti alapú csoportosítások a gyakorlatban nem feltétlenül válnak szét egymástól.
Mi a különbség a szállítmányozás és a fuvarozás között?
Ahogy láttuk, a szállítmányozó végzi el azt a szellemi munkát, ami a (költség)hatékony fuvarozáshoz szükséges. Vagyis ő az, aki tisztában van az egyes fuvarozók áraival, szakmai hátterükkel, és aki kapcsolatai, szakmai ismeretei révén ki tudja választani számunkra a legjobb, leghatékonyabb szállítási módszert és útvonalat.
Miért fontos a profi szállítmányozás?
Ha hosszú távra tervezünk, fontos számunkra a hatékony terjeszkedés a nemzetközi piacon, akkor nagyon lényeges, hogy egy profi, megbízható szállítmányozási céggel dolgozzunk. Nemcsak az adott fuvar lesz költséghatékonyabb és tervezhetőbb, hanem a cégünk terjeszkedése is gördülékenyebb, kiszámíthatóbb. Ha valahol fennakad egy fuvar vagy valamilyen okból kifolyólag ellehetetlenül egy útvonal, akkor nem nekünk okoz fejfájást a probléma megoldása, hanem az olajozott kapcsolati hálóval rendelkező szállítmányozónak.
A szállítmányozó az, aki megtervezi a termékek elszállításának leghatékonyabb módját, leszervezi a fuvart, biztosítja a fuvarozáshoz szükséges feltételeket és képviseli a megbízója érdekeit.
Ezen áll vagy bukik a fuvarozás hatékonysága, vagyis hogy időben, a megfelelő módon, biztonságosan és költséghatékonyan érkezzen célba a termék.
A szállítmányozó a szellemi tőkéjét felhasználva szervezi le az optimális fuvarozás folyamatát, a fuvarozó pedig fizikailag valósítja meg az árumozgatást.