Fejlődő világunkban fontos adataink védelme. A vízjel pontosan ezt a célt szolgálja, hogy megvédhessük tulajdonainkat az illetéktelen felhasználóktól. Sokan nem tudják, hogy miért is fontos vízjelet tenni a képeikre, különböző médiafájlokra, hiszen nincsenek tisztában azzal, hogy tulajdonaikat vízjel nélkül könnyebben eltulajdoníthatóvá válik. A következőkben megismerkedünk a vízjel eredetével, annak fontosságával, hétköznapi példákkal, a minta elkészítésével és eltávolításával is.
Mi a vízjel?
A papírgyártás megkezdését követően a papírgyártók megjelölték a legyártott papírjaikat, a könnyebb azonosítás érdekében. Ezeket az azonosítókat még a papír nedves állapotában egy pecséttel bélyegezték bele. A bélyegzés miatt a jel kidomborodott a száradás után, majd a kiszáradt papírt a fény felé tartva csak a vízjel látszott, innen ered az elnevezése. A vízjel szabadalmaztatása hatalmas áttörést jelentett, ugyanis a dokumentumok hamisítását ezzel tudták kordában tartani. Mai tudásunk szerint az első vízjel Európában a 13. században jelent meg, de a tömeges elterjedése a 14. századra tehető. A legkorábbi, máig fennmaradt vízjelet 1282-ben készítették Bolognában, az itáliai mesteremberek munkáját dicséri.
A vízjel egy olyan minta, embléma, amit szándékosan helyeznek el egy – manapság az egyre inkább elterjedtebb elektronikus – formátumon, saját tulajdonon. Ilyen lehet pl. egy kép, videó, akár egy kézzel fogható tárgyon is, amit mi találtunk ki, és ezzel levédhetjük (pl. egy termék papírdoboza, egy hivatalos okirat). Általában a vízjel egy áttetsző formát jelent, így a vízjel megjelenése nem befolyásolja az adott tartalom megtekintését, csupán annak levédésre szolgál. Ezt papíron nem látjuk mindig, csak akkor, mikor fénybe tartjuk, és az áttetsző formában jelenik meg. A vízjel segít abban, hogy az adott tulajdonost könnyebben beazonosítsuk, illetve hitelesítjük vele az adott tartalom forrását.
Miért fontos a vízjel?
Vegyünk egy hétköznapi példát. Elmegyünk a parkba egy ragyogó tavaszi napon, készítünk néhány képet a rügyező fákról, a virágokról vagy a napfényben sütkérező szökőkútról. Ezt feltöltjük valamelyik közösségi oldalunkra, például a Facebookra. Két héttel később elhaladunk az újságárus mellett, és szembe találjuk magunkat a fotóval, amit mi készítettünk nem olyan régen a parkban. Kapunk ezért valami profitot az adott újság szerkesztőségétől? Nem. De miért nem? Azért, mert nem védtük le a saját vízjelünkkel.
De akkor, hogy is van ez? Lényegében ellopták a képünket? Igen, el, de azzal, hogy nem jelöltük meg pl. a monogramunkkal, vagy a bal alsó sarokban a nevünkkel, tulajdonképpen feljogosítunk bárkit arra, hogy szabadon használja a képünket.
Fontos megérteni azt, hogy a vízjellel magunkat védjük, illetve elriasztjuk az illetéktelen felhasználókat. A vízjelünk miatt az adott dokumentum – jelen esetben kép – felhasználása teljes mértékben engedélyköteles! Továbbá érdemes azt is megjegyezni, hogy a vízjellel népszerűsíthetjük akár magunkat vagy a cégünket, hiszen, ha valaki engedélyt kér az adott fájl felhasználására, akkor a jelünk megjelenik a dokumentum valamely részében, melyet természetesen eltávolítani tilos és komoly jogi következményeket vonhat maga után.
Ha fénykép készítésével foglalkozunk, akkor mindenféleképpen érdemes beiktatni a vízjel használatát. Munkáinkat a megosztások, illetve internetes kereséseknek köszönhetően ismerni fogják mások is, és a vízjel segítségével pontosan fogják tudni, hogy melyik vállalkozáshoz/személyhez kell fordulni, ha a munkánkat fel akarják használni.
Manapság kevéssé törődnek az emberek adataik védelmével, az illetéktelenek pedig évről-évre egyre könnyebben tudják megszerezni az adatainkat. Ezért is tartsuk előtérben saját személyiségi jogainkat, adatainkat és azok védelmét, hogy később azokkal visszaélni senki se tudjon. Fontoljuk meg kétszer, hogy mit osztunk meg a világhálón.
Hogyan készítsünk vízjelet?
A korszerű technológiai megoldásoknak köszönhetően akár telefonunkról is készíthetünk vízjelet, körülbelül 30 másodperc alatt. Ez természetesen a képekre/videókra vonatkozik, hiszen azokat a fájlokat osztjuk meg leginkább és a leggyorsabban okostelefonjainkról. Saját logónkat elkészíthetjük a legegyszerűbb képszerkesztővel is, hiszen szinte mindegyikben van lehetőség a szöveg beillesztésére. Így hát kedvünkre és tetszésünknek megfelelően cifrázhatjuk a betűstílust, elhelyezést, a betű halványságát vagy épp erősségét.
Vízjelet így már tudjuk, hogy többféleképpen is tudunk létrehozni. Nézzük először is a legegyszerűbbet gyakorlásképp (ha már a telefonos verziót is áttekintettük), hogy egy Word dokumentumban számítótógépünkön hogyan csinálhatjuk meg. Gyakorlatilag a vízjel minden fontosabb dokumentumon ott van valamilyen formában.
- Először nyissuk meg a dokumentumot, amit le szeretnénk védeni a vízjelünkkel.
- A „Tervezés” fülre kattintva meg is láthatjuk az „Oldalháttér” lehetőségénél jobb oldalon a „Vízjel” lehetőségét.
- Különféle mintázatok jelennek meg, tetszőlegesen kiválasztva el is készíthetjük a dokumentum vízjelét, amely világosszürke színnel jelenik meg a háttérben.
Ha egyéni vízjelet szeretnénk, akkor a fenti lépéseket ki kell egészíteni még néhánnyal a kívánt eredmény érdekében.
- Válasszuk ki a beszúrni kívánt indexképet, és az „Egyéni vízjel” lehetőségére kattintva szúrjuk be azt.
- Megjelenik a szövegmező, ahova a vízjel szövegét be tudjuk írni, saját ízlésünk szerint formázhatjuk, kiválaszthatjuk a színt, elrendezést stb.
- Ezután az „Alkalmaz” gombra kattintva el is készült az egyedi vízjel, majd a „Bezárás” gombbal be is tudjuk fejezni a folyamatot.
Miként tudjuk a vízjelet eltávolítani?
Ha már megnéztük hogyan lehet a Wordben vízjelet készíteni, nézzük meg hogyan is tudjuk eltávolítani, ha esetleg zavarna minket a háttérben meghúzódó halvány minta. Nem annyira bonyolult, mint ahogyan azt elképzeljük, hogy számtalan lépéssel lehet eljutni a dokumentum védettségének törléséhez. Az előző folyamathoz viszonyítva hasonlóan kell eljárni a vízjel eltávolítása során.
- Nyissuk meg a feloldani kívánt fájlt, majd a már jól ismert „Tervezés” gombra.
- Ekkor ugyanúgy láthatjuk az „Oldal háttere” fület, amiben a „Vízjel” lehetősége is meglapul, melyre duplán kell kattintani.
- A dupla kattintás után a „Vízjel eltávolítása” lehetőséggel találhatjuk szembe magunkat, melyre kattintva meg is oldhatjuk és eltávolíthatjuk a zavaró vízjelet.
Jegyezzük azt meg, hogy más vízjelét ne távolítsuk el engedély nélkül, akkor meg főleg, ha az adott tartalomból profitálni szeretnénk. Ezzel sok időt és stresszhelyzetet spórolhatunk meg magunknak, ha nem szeretnénk bajba keveredni, hiszen ez bűncselekménynek is minősülhet. Lopás helyett inkább vegyük fel a kapcsolatot a tartalom készítőjével, kössünk kompromisszumot és csak azután használjuk fel az általa engedélyezett tartalmakat. Legyünk körültekintőek saját adatainkkal, hogy mindig védve legyenek és ne a legészrevehetőbb helyen legyen a jelünk.
A vízjel azért fontos, mert segít adataink védelmében és személyi jogaink könnyebben védhetőek vele. Az adathalászokkal szemben is jól jöhet a használata.
Vízjelet bármilyen képszerkesztővel készíthetünk, már azzal levédhetjük, hogy valamelyik sarokba vagy egy nem túl feltűnő helyen elrejtjük a nevünket vagy a monogramunkat.
Ha más személyek tartalmait használjuk, az engedélyük nélkül szigorúan tilos a vízjel eltávolítása. A nem saját tartalmak felhasználásához engedély szükséges annak készítőjétől.